İngiltere Esad karşıtlarıyla Türkiye'de görüşecek

İngiltere'de hükümet, İngiliz yetkililerle Suriyeli isyancı gruplar arasındaki görüşmelerin Ürdün ve Türkiye'de gerçekleştirileceğini duyurdu.

07.11.2012 - 11:58

İngiltere Esad karşıtlarıyla Türkiye'de görüşecek

İngiltere'de hükümet, İngiliz yetkililerin Suriye'de muhalefeti bir araya getirebilmek için silahlı isyancı gruplarla görüşmeye başlayacaklarını açıkladı.

Başbakanlık'tan verilen bu bilgi, Başbakan David Cameron'ın Orta Doğu turunun duraklarından Ürdün'e varışından hemen sonra açıklandı.

Cameron, Ürdün Kralı'yla görüşmesi sırasında Suriye konusunu gündeme getirecek, ayrıca çatışmadan kaçan mültecileri ziyaret edecek.

Başbakanlık, İngiliz yetkililerle Suriyeli isyancı gruplar arasındaki görüşmelerin Ürdün ve Türkiye'de gerçekleştirileceğini duyurdu.

Başbakanlık'tan bir sözcü, İngiltere'nin silahlı gruplara silah ya da askeri danışmanlık desteği sağlamayacağını vurguladı.

80 MİLYON DOLAR ARTIŞ
İngiltere buna karşılık Suriyeli mültecilere yaptığı yardımda 80 milyon dolar civarında artışa gidiyor.

Başbakanlık, Suriyeli isyancı gruplarla görüşmelerin, İngiltere'nin durumu daha iyi kavramasının yanısıra, siyasi ve silahlı muhalif grupları tanımasında da yardımcı olmasını umuyor.

Sözcü, ''Hükümet, bu gruplara insan hakları ve insan hakları hukuku standartlarına eksiksiz saygı göstermeleri gerektiğini açık bir şekilde ifade edecek. Ayrıca, insani yardımların dağıtılması konusunda yardım kuruluşlarıyla işbirliği yapmaları çağrısında da bulunacağız'' dedi.

ESAD'A GÜVENCE VERİLMELİ
İngiltere Başbakanı David Cameron dün de Suriye'de kan dökülmesinin önüne geçecekse Devlet Başkanı Beşar Esad'a ülkeyi güven içinde terk etmesi konusunda teminat verilmesini destekleyeceğini söylemişti. Cameron, uluslararası toplumun Esad'ın Suriye'den çıkmasını sağlamak için her olasılığı değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Al Arabiya televizyonuna demeç veren İngiltere Başbakanı, buna karşılık en arzu ettiği seçeneğin Suriye Devlet Başkanı'nın "uluslararası hukuk ve adalete hesap vermesi" olduğunu belirtti.

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü, Cameron'ı, Beşşar Esad'a dokunulmazlık sağlayacak pazarlıklardan söz ettiği için eleştirdi.

David Cameron, Al Arabiya televizyonuna verdiği mülakatta en büyük önceliğin, Suriye'de can kaybının önlenmesi olması gerektiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı şu ifadeleri kullandı: "Daha çok şey yapamadığımız için çok çaresiz hissediyorum. Korkunç kan dökülüyor. Kesinlikle Esad'a İngiltere'ye gelebileceğini söylemiyorum ama ülkeden çıkmak istiyorsa, çıkabilmeli. Bunun olanakları sağlanmalı."

Cameron'ın bu sözlerine tepki gecikmedi. Uluslararası Af Örgütü'nün açıklamasında, "David Cameron, Esad'ın adalete, mümkünse Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde hesap vermesi konusundaki çabaları desteklemelidir" denildi.

Suriye'de Esad yönetimine karşı ayaklanma geçen yılın Mart ayında başlamıştı.

O tarihten bu yana yaşanan şiddet olayları ve çatışmalarda muhaliflerin verdiği rakamlara göre 35 bin kişi yaşamını kaybetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...