İngiltere: İdlib'de sarin gazı kullanıldı

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, İngiliz bilim insanlarının İdlib'deki saldırıyla ilgili yaptıkları analizde sarin ve sarin gazı ihtiva eden ölümcül zehirli gaza rastladığını söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 12.04.2017 - 17:44

İngiltere: İdlib'de sarin gazı kullanıldı

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'deki kimyasal silah saldırısıyla ilgili hazırlanan karar tasarısını görüşmek üzere bugün bir kez daha toplandı.

BM Güvenlik Konseyi'nde konuşan İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, "İngiltere'de ABD gibi 4 Nisan'da Han Şeyhun'daki saldırıdan rejimin sorumlu olduğunu düşünüyor" dedi.

İngiliz diplomat Rycroft, İdlib'de 80 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili analiz yapan İngiliz bilim insanlarının sarin ve sarin gazı ihtiva eden ölümcül zehirli gaza rastladıklarını belirtti.

RUSYA'DAN HAN ŞEYHUN AÇIKLAMASI

Han Şeyhun'da 4 Nisan'da gerçekleştirilen kimyasal saldırıyla ilgili bir açıklama da Rusya'dan geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, “Han Şeyhun’daki olayla ilgili tespitleri Türkiye değil, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü OPCW yapmalı” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zaharova, 14 Nisan'da İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un üçlü bir görüşme gerçekleştireceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...