İngiltere-Libya istihbarat işbirliği soruşturulacak

İngiltere, istihbarat servisi MI6'nın Kaddafi rejimi tarafından terör şüphelisi olmakla suçlanan bazı kişileri yakalayarak Libya'ya getirdiği ve bu kişilere işkence yapıldığı iddialarıyla ilgili soruşturma başlatıyor.

Anadolu Ajansı 05.09.2011 - 17:17

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, istihbarat ve ulusal güvenlik konularında açıklama yapmayacağını duyururken, Başbakan David Cameron başlatılacak soruşturmanın bağımsız yürütülmesinin önemini vurguladı.

Muammer Kaddafi karşıtı askeri yetkili Abdül Hakim Belhak BBC'ye yaptığı açıklamada, "O dönemde terör şüphelisi olarak Bangkok'da yakalandıktan sonra 2004'te Libya'ya İngiliz ve Amerikan istihbarat örgütleri tarafından getirildiğini ve Libya'da işkence gördüğünü" söyledi.

Belhak, ailesine ve kendisine yapılanların yasa dışı olduğunu belirterek, özür beklediğini bildirdi. Belhak ayrıca, MI6 ve CIA istihbarat örgütlerinin işkence sırasında bulunmadığını, ancak işkenceden sonra kendisini sorguya çektiklerini iddia etti.

İngiliz Sky haber kanalı, İnsan Hakları İzleme örgütünün, İngiltere ve ABD'nin Libya ile istihbarat paylaşımını ortaya koyan gizli belgeler bulduğunu bildirmişti.

Bu belgelerin bu yıl İngiltere'ye sığınan Libya'nın eski istihbarat şefi ve eski Dışişleri Bakanı Musa Kusa'nın Trablus'taki çalışma ofisinde bulunduğu kaydedilmişti.

İstihbarat paylaşımının, 270 kişinin ölümüne neden olan Lockerbie saldırısıyla ilgili Muammer Kaddafi'nin tazminat ödemeyi kabul etmesiyle aynı döneme denk geldiğine dikkati çekiliyor.

1988 yılında, bomba yerleştirilen bir Amerikan uçağı İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerinde düşmüş, 270 kişi hayatını kaybetmişti. Olayın sorumlusu olarak yargılanan ve mahkum edilen Libyalı Abdülbasit El Megrahi, 2009 yılında İskoçya tarafından kanser hastası olduğu ve üç ay ömrü kaldığı gerekçesiyle serbest bırakılmış, ardından ülkesine dönmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...