İngiltere Meteoroloji Dairesi'nden iklim değişikliği raporu: 2040'ta kar yağmayabilir

İngiltere’nin meteoroloji birimi Met Office, yaptığı analizlere göre 2040 yılından itibaren ülkenin pek çok bölgesine iklim değişikliği nedeniyle kar yağmayacağı uyarısında bulundu.

Haberler - DHA 08.12.2020 - 12:32

İngiltere Meteoroloji Dairesi'nden iklim değişikliği raporu: 2040'ta kar yağmayabilir

Son yıllarda etkili olan iklim değişikliği çevresel, sosyal ve ekonomik tehditlerden biri haline geldi. İngiltere’nin meteoroloji dairesi Met Office tarafından çarpıcı bir analiz yayınladı.

Analize göre, 2040 yılından itibaren ülkenin pek çok bölgesine iklim değişikliği nedeniyle kar yağmayacağı açıklandı. Analiz 2040'lı yıllarda güney İngiltere'nin çoğunun artık sıfırın altında sıcaklıklara ulaşamayacağını ön görürken, 2060'lı yıllarda da yalnızca kuzey İskoçya ve yüksek bölgelerin soğuk günler yaşayacağı belirtildi.

İKARBON EMİSYONLARININ AZALTILMASI VURGUSU

İklim değişikliği tahminlerini inceleyen Met Office Dairesi'nde görevli kıdemli bilim insanı Dr. Lizzie Kendon'a göre analiz, karbon emisyonlarının hızlandırılmasına dayanıyor.

Bu yüzyılın sonunda, en yüksek rakımdaki bölgeler dışında çok fazla karın tamamen kaybolacağını söylüyor. Met Office'e göre, karbon emisyonları dünya çapında önemli ölçüde azaltılırsa, bu değişikliklerin yoğunluğu ve şiddeti de azalacak.

ARŞİV: KÜRESEL İKLİM EYLEMİ BAŞLADI

Sayfa Yükleniyor...