Fransa, İngiltere’nin askeri operasyon düzenlenmesi sürecinde geri adım atmasının ardından Beşşar Esad rejimine karşı tavrını koruyacağını açıkladı.

İlişkili Haberler


Le Monde gazetesine konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, ‘Suriye’ye karşı cezalandırıcı sert bir tepki ortaya koymak istediklerini ve bu kapsamda Fransa’nın müttefikleriyle yakın işbirliği içinde olacaklarını’ belirtti.

‘Fransa’nın İngiltere olmaksızın askeri müdahalede bulunup bulunmayacağı’ sorulan Hollande, “Evet, her ülke operasyona katılıp katılmama konusunda bağımsızdır. Bu durum İngiltere için olduğu gibi Fransa için de geçerli” dedi.

‘OPERASYONUN RİSKLERİ ANLAŞILIYOR’
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dış politika danışmanı Yuri Ushakov, Suriye’ye askeri operasyon önerisinin İngiliz parlamentosunda reddedilmesi hakkında dikkat çekici bir yorumda bulundu.

Ushakov, karar taslağının geri çevrilmesinin, ‘devletlerin olası operasyonun risklerini anladığına işaret ettiğini’ belirtti.

Ushakov, basına yaptığı açıklamada, “İnsanlar askeri operasyon seçeneklerinin ne kadar tehlikeli olduğunu anlamaya başladı... Bu kararın sadece İngiltere’nin değil, Avrupa’nın genelindeki görüşü yansıttığını düşünüyorum” dedi.

BM HEYETİ HASTANE ZİYARETİNDE
Şam’daki incelemelerini sürdüren ve yarın Suriye’den ayrılacak olan Birleşmiş Milletler (BM) Kimyasal Silah Denetleme Heyeti, dördüncü incelemesine bugün başladı.

Görgü tanıkları ve aktivistlerin verdiği bilgiye göre, heyet , Şam’da hükümet kontrolündeki bölgede bir hastaneye gitti. Heyet üyelerinin burada doktorlarla görüşeceği belirtildi. Görgü tanıkları, heyet üyelerinin zırh giymediklerini belirtti.

Suriye hükümeti, kimyasal silah saldırısından muhalif güçleri sorumlu tutmuş ve ABD, İngiltere ve Fransa’nın saldırının arkasında yer aldığını iddia etmişti.