İngiltere Savunma Bakanı, imama tazminat ödeyecek

BBC ekranlarında "IŞİD destekçisi" denen imam Süleyman Gani'den özür dileyenler arasına, Savunma Bakanı Michael Fallon da eklendi.

160624-imam-gani.jpg
İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon ve imam Gani

Yaklaşık 20 yıldır Londra'da yaşayan ve başkentteki bir üniversitede İslam Çalışmaları bölümünde yüksek lisans yapan Gani, yakın zamana kadar başkentin güneyindeki Tooting İslam Merkezi'nde imamlık yapıyordu.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, yaklaşık 20 yıldır Birleşik Krallık'ta yaşayan imam Süleyman Gani'yi terör örgütü IŞİD'in destekçisi olarak tanımlamasından ötürü yeniden özür diledi ve Gani’ye tazminat ödeyeceğini açıkladı.

Fallon, kişisel internet sitesinde yayımladığı açıklamada, "7 Mayıs 2016 günü BBC Radyo 4’teki Bugün (Today) programına röportaj verdim. Röportaj sırasında sizi IŞİD destekçisi olarak tanımladım ki bu, bütünüyle gerçek dışıdır.” ifadelerini kullandı.

Röportaj sırasında daha önce BBC televizyonunda duyduğu bir iddiayı yinelediğini ancak BBC’nin bu konuda çoktan gerekli düzeltmeyi yapıp özür dilemiş olduğunu bilmediğini anlatan Fallon, "Bu düzeltmenin ve özrün farkında olsam aynı ifadeyi yinelemezdim." cümlesine yer verdi.

Hatanın farkına vardıktan sonra kendisinin de hemen bir düzeltme yaptığını ve özür dilediğini hatırlatan Fallon, Gani’ye hitabeden açıklamasında şunları kaydetti:

"Sizin IŞİD'e tamamen karşı olduğunuzu, onu dini ve ahlaki inançlarınızla bağdaşmaz saydığınızı ve IŞİD'i kamuoyu önünde eleştirdiğinizi kabul ediyorum. İşlediğim hatanın sizi ve ailenizi soktuğu sıkıntıdan dolayı yeniden özür diliyorum. Bu sıkıntıyı kabul ettiğimi göstermek için size tazminat ödemeyi ve makul hukuki masraflarınızı karşılamayı kabul ettim."

Süleyman Gani, kendisi hakkındaki ifadelerinden dolayı Savunma Bakanı Fallon’a dava açmıştı.

BBC, 18 Nisan’da ekrana gelen “Londra’nın Belediye Başkanı: Büyük Tartışma” programında sunucu Andrew Neil’in Gani ile ilgili olarak “IŞİD destekçisi” ifadesini kullanmasıyla ilgili yaptığı bir açıklama yayımlamıştı.

Kurumun açıklamasında, "BBC bu ifadenin doğru olmadığını ve Gani’nin IŞİD destekçisi olmadığını açıklığa kavuşturmayı ister. İmam Gani IŞİD'e ve yaptıklarına karşıdır, geçmişte bunları kınamış ve bunlara karşı kampanya yürütmüştür. BBC, imam Gani’den, kendisi hakkında kullanılan ifadenin yarattığı üzüntü ve hasar nedeniyle özür diler.” ifadelerine yer vermişti.

CAMERON DA ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Gani ile ilgili olarak İngiliz parlamentosunda benzer ifadeler kullanan İngiltere Başbakanı David Cameron da daha önce özür dilemişti.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, "Başbakan Cameron, Gani'nin IŞİD'i desteklediği yönündeki haberlere atıfta bulunuyordu. Başbakan bu ifadelerin, Gani'nin DAEŞ'i desteklediği anlamına gelmediği konusunda açık. Her türlü yanlış anlaşılmadan ötürü özür diliyor." ifadesi kullanılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...