İngiltere vatandaşı olmak zorlaşıyor

İngiltere'nin, İngiliz vatandaşı olmak isteyen göçmenlere karşı tavrı sertleşiyor.

04.08.2009 - 12:09

İngiltere vatandaşı olmak zorlaşıyor

İngiltere'de hükümet, vatandaş olmak isteyen göçmenlere karşı tutumunu sertleşiyor. Bugün açıklanan değişikliklerden asıl etkilenecek olanlar ise Avrupa Birliği ülkeleri dışından gelenler olacak.

Ne zaman yürürlüğe gireceği henüz açıklanmayan yeni bir puanlama sistemine göre, İngiliz pasaportu almak isteyen göçmenler, özel yetenekleri ve katıldıkları etkinlikler sayesinde puan kazanabilecekken, İçişleri Bakanı'nın "kötü davranışlar" olarak nitelediği kimi davranışlar nedeniyle puan kaybedecekler.

İngiliz vatandaşı olmak, İngiltere'de beş yıl boyunca çalışıp vergilerini ödeyen, kanunlara uyan ve İngilizce bilen göçmenler için şimdiye dek bir bakıma otomatik bir süreçti.

Yeni puanlama sistemi ise vatandaş olmak isteyenlerin daha çok çaba harcamasını gerektiriyor.

İngiltere de aranan özelliklere sahip göçmenler, bu özelliklerinden dolayı şimdiye kadar olduğu gibi puan kazanacaklar. Fakat, "kötü davranışlar" olarak nitelenen etkinliklerde bulunanlar cezalandırılacak.

"Kötü davranışlar" ifadesiyle neyin kastedildiği henüz net değil ama sızan bilgilere göre, örneğin İngiltere'nin Afganistan'daki varlığına karşı protesto gösterisine katılmak "kötü davranış" olarak nitelendirilecek.

Göçmenlikten sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Phil Woolas, yeni sistemin amacını anlatırken, ''Vatandaş olan göçmen sayısını azaltmaya çalışıyoruz'' dedi.

''Toplumumuza katkıda bulunmayacak insanları istemiyoruz'' görüşünü dile getiren Woolas, şöyle devam etti:

''Ayrıca, göçmenlere karşı siyasetimizle dünyanın geri kalanına zarar vermek de istemiyoruz. Örneğin, bazı yeteneklere çok ihtiyacı olan ülkelerden ülkemize beyin göçü olmamasını da sağlamaya çalışıyoruz. Bir amacımız da göçmenlerin daha iyi entegre olmalarını sağlamak.''

Yeni mekanizmayı destekleyenler, İngiltere'nin ekonomik ihtiyaçları ile vatandaşlık arasındaki bağın daha güçlü hale geldiğini söylüyor.

Yeni programda ayrıca, gönüllü işlerde bulunmak ya da ülkenin farklı yerlerinde çalışmaya hazır olmak da ödüllendirilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...