İngiltere ve İran karşılıklı olarak büyükelçiliklerini açıyor

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond’ın bu sabah İran’ın başkenti Tahran’a resmi ziyarette bulunarak, yaklaşık dört yıl önce kapatılan İngiltere Büyükelçiliği'nin açılışını gerçekleştireceği bildirildi.

Anadolu Ajansı 23.08.2015 - 02:13

İngiltere ve İran karşılıklı olarak büyükelçiliklerini açıyor

İngiliz Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Dışişleri Bakanı Philip Hammond’ın beraberindeki iş dünyası temsilcilerinden oluşan bir delegasyonla 23-24 Ağustos tarihlerinde Tahran’a resmi ziyarette bulunacağı belirtildi.

Hammond’ın ziyareti 2003 yılından beri Dışişleri Bakanlığı seviyesinde yapılacak ilk ziyaret olması açısından önem taşıyor. Resmi ziyaret kapsamında yaklaşık dört yıl önce kapatılan İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliği'nin açılışının da gerçekleştirilmesi planlanıyor. Eş zamanlı olarak İran’ın Londra’daki Büyükelçiliği'nin de açılışı gerçekleştirilecek.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Hammond, “Dört yıl önce İngiliz Büyükelçiliği'ne yapılan saldırının ardından, bugün büyükelçiliğimizi yeniden açıyorum. Aynı zamanda İranlılar da Londra’daki büyükelçiliklerinin açılışını gerçekleştirecek. 2011’den bu yana ilişkilerimiz gelişme kaydetti. İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin seçilmesi ve geçen ay gerçekleştirilen nükleer anlaşması önemli dönüm noktaları oldu. İnanıyorum ki daha fazla ilerleme potansiyelimiz var” ifadelerini kullandı. 

"İKİ ÜLKE DE HAZIR OLMALI"

İngiltere ve İran’ın yeniden karşılıklı olarak büyükelçiliklerini açmasının ikili ilişkiler açısından kilit önemde olduğunun altını çizen Hammond, nükleer anlaşmayla sağlanan başarının devam ettirilmesini, yaptırımların kaldırılmasının ardından ticaret ve yatırımların da desteklenmesini istediklerini belirtti.

İngiltere 2011 yılında İran'ın başkenti Tahran'daki diplomatik temsilciliklerinin, bir grup öğrenci tarafından basılmasının ve altı elçilik görevlisinin rehin alınmasının ardından Tahran'daki büyükelçiliğini kapattığını açıklamıştı.
İngiltere 2011 yılında İran'ın başkenti Tahran'daki diplomatik temsilciliklerinin, bir grup öğrenci tarafından basılmasının ve altı elçilik görevlisinin rehin alınmasının ardından Tahran'daki büyükelçiliğini kapattığını açıklamıştı.

İngiltere ve İran arasındaki bölgesel işbirliği ihtimallerine de değinen Hammond, “İngiltere ve İran, iki ülkenin de karşı karşıya kaldığı terörizm, bölgesel istikrar, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta büyümesi, uyuşturucu ve göçle mücadele konularını görüşmek konusunda hazır olmalı” ifadesini kullandı.

Hammond şöyle devam etti:

“Bu adımımız her konuda anlaştığımız anlamına gelmiyor. Fakat İngiltere’nin ve İran’ın birbirlerinin ülkesinde var olması doğrudur. Büyükelçiliklerin rolü anlaştığımız konularda işbirliğinin geliştirilmesini, anlaşamadığımız konularda ise farklılıklarımızın azaltılmasını sağlamak. Başlangıçta büyükelçiliğimiz maslahatgüzar öncülüğünde küçük bir kadro ile sınırlı konsolosluk hizmet verecek. İlerleyen aylarda İranlılarla anlaşarak misyon öncülerimizi büyükelçi statüsüne yükselterek tüm hizmetleri sağlamak konusunda anlaşmayı umuyoruz."

İngiliz Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliği'nin açılışının pazar sabah saatlerinde gerçekleştirilmesinin beklendiği, öğleden sonra ise Dışişleri Bakanı Hammond’la, İran’ın Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in katılacağı ortak bir basın toplantısının planlandığı kaydedildi. 

"AJAY SHARMA TARAFINDAN YÜRÜTÜLECEK"

İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliği'nin çalışmaları geçen yılın kasım ayında İran’a maslahatgüzar olarak görevlendirilen Ajay Sharma tarafından yürütülecek.

İngiltere de birçok Batı ülkesi gibi Hasan Ruhani dönemini, Suriye krizinin sona ermesi ve Tahran'ın nükleer programına ilişkin uluslararası toplumdaki gerginliğin giderilmesi için fırsat olarak görüyor. Dolayısıyla, geçtiğimiz ay İran'ın nükleer programıyla ilgili Viyana'da varılan anlaşmayı İngiltere hükümeti, "Tarihi bir adım" olarak değerlendirmişti.

Mahmud Ahmedinejad'ın Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunduğu 2005-2013 döneminde, İngiltere ile İran arasında diplomatik ilişkilerde kötüye gidiş, Kasım 2011'de İngiltere'nin İran'a yönelik yeni yaptırım kararları almasının ardından Tahran Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıyla iyice kopma noktasına gelmişti.

İki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçiliklerini kapatma kararı aldığı dönem, "1979 İran İslam Devrimi'nden sonra iki ülke ilişkilerinde yaşanan en kötü süreç olarak" nitelendirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...