İlişkili Haberler

İngiltere'nin Müslümanlarla ilgili en eski aylık gazetesi Muslim News'un editörü Ahmed Versi, son parlamento seçimlerinde 13 Müslüman adayın milletvekili seçilmeyi başardığını söyledi.

Versi, "13 Müslüman milletvekilinin parlamentoya girmesi çok iyi bir haber. Ancak nüfusun çeşitliliğine bakıldığında Avam Kamarası'nda hala toplumun tamamının temsil edildiğini söyleyemeyiz" dedi.

Seçim sonucu İşçi Partisi'nden 9, Muhafazakar Parti'den 3 ve İskoç Ulusal Partisi'nden (SNP) 1 Müslüman aday milletvekili oldu.

SNP'den ve Muhafazakar Parti'den ilk kez kadın Müslüman milletvekilleri parlamentoya girerken, en dikkat çekici zafer Batı Bradford bölgesinde İşçi Partili Naz Shah'ın Respect Partisi lideri George Galloway'a karşı elde ettiği zafer oldu.

Shah, Filistin yanlısı görüşleriyle bilinen ve bölgesinde daha önce büyük destek gören Galloway'den 11 bin 420 fazla oy alarak milletvekili seçildi.

MÜSLÜMAN VEKİLLERİN 9'U İŞÇİ PARTİLİ

Seçimdeki başarısızlığına karşın en çok Müslüman milletvekili çıkaran İşçi Partisi oldu. İşçi Partisi'nden Rupa Huq, Tulip Rizwana Siddiq, Naz Shah, Imran Hussein, Khalid Mahmood, Shabana Mahmood, Rushanara Ali, Yasmin Qureshi ve Sadiq Khan parlamentoya girmeyi başardı.

İngiltere Başbakanı David Cameron seçimler öncesi Pakistanlı Müslümanlarla bir araya gelmişti. 
İngiltere Başbakanı David Cameron seçimler öncesi Pakistanlı Müslümanlarla bir araya gelmişti. 

Muhafazakar Parti'den ise Nusrat Ghani, Sajid Javid ve Rehman Chisti, İskoç Ulusal Partisi'nden de Tasmina Ahmed Sheikh milletvekili seçildi.

Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda toplam 650 milletvekili bulunuyor.

YAKLAŞIK 3 MİLYON MÜSLÜMAN YAŞIYOR

İngiltere'de yaklaşık 2 milyon 800 bin Müslüman yaşıyor. Bu rakam nüfusun yüzde 4.4'ünü oluşturuyor. 2010'da yapılan genel seçim sonucu 8 Müslüman milletvekili seçilmişti. Ülkede 26 seçim bölgesinde nüfusun yüzde 20'sinden fazlasını Müslümanlar oluşturuyor.

İŞÇİ PARTİSİ LİDERİ İSTİFA ETTİ

7 Mayıs perşembe günü yapılan genel seçimde sandıktan 331 milletvekili çıkaran David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti tek başına iktidar olmuştu. Seçimin ardından İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti ve Birleşik
Krallık Bağımsızlık Partisi'nin genel başkanları istifa etmişti.