İlişkili Haberler

Birleşik Krallık’ta Avrupa Birliği (AB) referandumunun yeniden yapılması için İngiliz Parlamentosu’na iletilen online dilekçelerin gerçek olup olmadığına ilişkin inceleme yapılacağı açıklandı.

Avam Kamarası’nın dilekçe komisyonundan yapılan açıklamada, AB referandumunun yenilenmesi için İngiliz Parlamentosu’na iletilen online dilekçelerin gerçek sahiplerinin olup olmadığına ilişkin inceleme başlatılacağı kaydedildi.

Açıklamada, sahte kimlik bilgileri ile dilekçe gönderenler varsa, bunların sistemden silineceği belirtildi.

Komisyon Başkanı Helen Jones ise sosyal paylaşım platformu Twitter hesabından, “Sahte kimlik bilgileri ile bu dilekçeleri gönderenler aslında desteklediklerini sandıkları amaca zarar veriyorlar. Konuyu ciddiye alıyoruz. Komitemiz dilekçeleri önümüzdeki hafta değerlendirmeye alacak” ifadelerini kullandı.

Son iki gün içerisinde AB referandumunun yenilenmesi için İngiliz Parlamentosu’na online dilekçe gönderenlerin sayısı hızla artarak, 3 milyon 224 bin 536’ya ulaştı.

İngiliz Parlamentosunun internet sitesindeki herhangi bir dilekçe 100 binin üzerinde imza topladığında, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda tartışılabiliyor.

Birleşik Krallık'ta perşembe günü yapılan AB referandumunda yüzde 52 ayrılıktan yana, yüzde 48 ise birlikten yana oy kullanmıştı.

Sonucun ardından İngiltere Başbakanı David Cameron da ekim ayında lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin kongresinde görevinden ayrılacağını açıklamıştı.