İlişkili Haberler

UKIP'in genel başkanlığına 18 gün önce seçilen 57 yaşındaki Diane James istifa gerekçesi olarak "partide yapmak istediği reformlar için yeterli yetkisinin olmamasını" gösterdi.

Ancak parti içi kaynaklardan İngiliz basınına yansıyan bilgilere göre James'in istifasında, aşırı sağcı partinin mali durumunun kötü olması da rol oynadı.

James, partinin yıllık sonbahar kongresinde genel başkanlığa 8 bin 451 oyla seçilmişti.

İngiltere’de 23 Haziran’da yapılan AB referandumunun ardından, İngiltere'nin AB'den ayrılması için yürütülen kampanyanın önde gelen isimlerinden Nigel Farage "siyasi hedefine ulaştığını" belirterek UKIP'in genel başkanlığını bırakmıştı.

James'in istifasının ardından Farage'ın "teknik" olarak yeniden genel başkanlığa döndüğü yorumu yapılırken, parti içi kaynaklar Farage'ın görevi resmen yeniden üstlenmesinin de mümkün olduğunu belirtiyor.

Farage, 2015 genel seçimlerinde milletvekili seçilemeyince UKIP liderliğinden istifa etmiş ancak bir süre sonra görevi yeniden üstlenmişti.

UKIP 2015 genel seçimlerinde yaklaşık 4 milyon oy alarak İngiltere'de Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi'nin ardından üçüncü büyük parti konumuna gelmiş ancak seçim sistemi nedeniyle parlamentoya sadece 1 milletvekili sokabilmişti.

UKIP yönetiminin yeni bir genel başkanın belirlenmesine yönelik süreci netleştirmek üzere bugün toplanacağı açıklandı.