İngiltere'de Brexit referandumu sona erdi (Brexit ne demek?)

İngiltere'de referandumda (Brexit) sonuçlar kesinleşti. Birleşik Krallık, yüzde 52 oyla Avrupa Birliği'nden ayrılmaya karar verdi... İşte Brexit anketi sonuçları...

ntv.com.tr 24.06.2016 - 11:59

İngiltere'de Brexit referandumu sona erdi (Brexit ne demek?)

Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden AB çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumda 382 seçim bölgesinden sonuçlar belli oldu. 17 milyon 228 bin 077 seçmen (yüzde 51.8) "AB'den ayrılma yönünde oy kullandı. 16 milyon 701 (yüzde 48.2) seçmen ise "AB'de kalalım" şeklinde oy kullandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, İngiltere'deki AB referandumunu "Brexit" taraftarları kazandı.

Birleşik Krallık genelinde belirlenen 382 bölgede başlayan sayım işleminin ardından referandumun seçim sonuçları Manchester kentindeki belediye binasında açıklanacak.

İNGİLİZ BASINI: AVRUPA BİRLİĞİ'NE VEDA

İngiltere'deki AB referandumunda 382 seçim bölgesinde sonuçlar açıklandı. Oy kullanan 33.2 milyon seçmenin yüzde 51.8'i "AB'den ayrılma" yönünde oy verdi. İngilizlerin yüzde 48.2'si ise "AB'de kalalım" yönünde oy kullandı. İngiliz yayın kuruluşu BBC, İngitere'nin AB'ye veda ettiğini duyurdu.

BREXIT'İN KELİME ANLANMI NE? 

Britanya'nın (Birleşik Krallık) ilk iki harfi (Br) ile exit (çıkış) kelimesinin birleşmesinden oluşan Brexit, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması anlamına geliyor. İngiliz basınında Avrupa Birliği'nden ayrılmak istemeyenler tarafından Britain ve İngilizce kalmak anlamına gelen Remain kelimeleri birleştirilerek Bremain ifadesi kullanılıyordu.

BREXIT SONUÇLARI SONRASI PİYASALARDA SON DURUM

Sandık çıkışı anket sonuçları da, başa baş bir mücadeleye işaret etmişti. Fakat daha sonra özellikle kırsal kesimden gelen oylar tabloyu değiştirdi. Brexit (AB'den ayrılık) oylarının öne geçmesiyle piyasalar da sarsıldı. İngiliz Sterlini sert düşüş yaşadı, dolara karşı 1985'deki seviyesine geriledi. Bugün piyasalarda 'Kara Cuma' endişesi yaşanıyor.

İNGİLTERE BAŞBAKANI İSTİFA EDECEK Mİ?

İngiltere Başbakanı David Cameron, oylama sonrasında sosyal medya hesabından "Britanya'nın daha güçlü, daha güvenli ve Avrupa'da daha iyi olması için oy veren herkese teşekkür ediyorum" mesajını paylaşmıştı.

Cameron, referandumu "AB'den ayrılalım" diyenlerin kazanmasının ardından eşiyle birlikte kameraların karşısına çıktı.

Çalışma ofisi "Downing Street"te açıklama yapan Başbakan Cameron AB'den ayrılma sürecini yeni bir başbakanın yürütmesi gerektiğini söyledi. 

Başbakan Cameron, "Verilen karar taze bir liderliğe ihtiyaç duyuyor. Benim için ülkemin başındaki kaptan olmamanın doğru bir karar olduğunu düşünüyorum" dedi.

"AB'den ayrılma sürecini yeni bir başbakan yürütmeli" diyen Başbakan David Cameron, görevi bırakacağını söyledi ancak görevi bırakmakla ilgili kesin bir tarih vermedi.

İNGİLTERE NE ZAMAN AVRUPA BİRLİĞİNDEN ÇIKACAK?

Peki bu karar sonrası süreç nasıl işleyecek? İngiltere Başbakanı AB'yi İngiltere'nin birlikten çıkma kararı konusunda bilgilendirecek.

Bu başvuru kayıtlara geçtikten sonra saat işlemeye başlayacak zira bu müzakerelerin 2 yıl içinde sonlanması gerekiyor.

27 ÜYE ÜLKE DE ONAY VERİRSE SÜREÇ UZAYACAK

'AB'den ayrılalım' kampanyası yürüten İngiltere Adalet Bakanı Michael Gove yeni bir anlaşma üstündeki müzakerelerin en az dört yıl süreceğini öne sürdü. İki yıllık müzakere süreci sadece 27 AB ülkesi de onay verirse uzatılabilir.

Referandum haritasına bakıldığında Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alan İskoçya ve Kuzey İrlanda'da AB'de kalalım kararının çoğunlukta olduğunu görülüyor.

Başka bir deyişle İngiliz gururu Avrupa'nın en büyük projesinden biri olan AB'ye ayrılarak bu hayale bir darbe vursa da uzun vadede kendi birliğinde de ayrılık tartışmaları ile karşı karşıya kalabilir.

İSKOÇYA BİRLEŞİK KRALLIK'TAN AYRILABİLİR

2014'ün son aylarında Birleşik Krallık'tan ayrılmak için sandık başına giden İskoçya'da, halk yüzde 55 oyla 'bağımsızlığa hayır' demişti. Zira İskoçya'da ayrılık yanlısı bir karar çıkması durumunda ülke AB'nin bir parçası olmayacaktı.
2014'teki bağımsızlık referandumu sonrası ada basınında yapılan yorumların çoğunda, AB'nin parçası olarak kalma fikrinin İskoçya'daki referandumu etkilediğine dikkat çekilmişti. Bu durumun AB referandumunda da yaşandığını söylemek mümkün. Zira dün sandığa giden İskoçyalıların yüzde 62'si AB'de kalmak istediklerini belirtti. İskoçya yüzde 62'yle AB'den ayrılmaya en çok karşı çıkan bölge oldu. Toplamda 32 seçim bölgesi bulunan İskoçya'da bütün bölgelerde AB'de kalmak isteyenler çoğunluğu oluşturdu.


İNGİLTERE'DE YAŞAYAN AB VATANDAŞLARININ DURUMU NE OLACAK?
AB üyesi olan İngiltere'de 1.73 milyon AB vatandaşı yaşıyor. 2014'te yapılan bir araştırmaya göre, bu kişilerin yüzde 79'u çalışıyor. Başka bir deyişle ekonomiye katkı sağlıyor. Referandum sonrası bu kişilerin ülkede kalıp kalmayacağını zaman gösterecek. Zira bu kişilerE İngiltere'de çalışma izni verilip verilmeyeceği henüz belli değil.

PİYASALARDA "BREXIT ETKİSİ"

Dolar/TL, İngiltere'deki referandumda AB'den çıkış kararına (Brexit) işaret eden sonuçlarla 3 liranın üzerini test etti, sterlin/TL Nisan 2015'ten beri en düşüğü gördü. Borsa ve petrol sert düştü. Altının gramı ise zirve yaparak 130 liraya yükseldi.

GRAM ALTINDA DURUM
Altının gram fiyatı ise 130,4 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?
Kapalıçarşı'da şu dakikalarda çeyrek altın 205 lira, cumhuriyet altın ise 837 liradan satılıyor.

BORSA İSTANBUL YÜZDE 5'LİK DÜŞÜŞLE AÇILDI
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi de, Brexit'in piyasalarda neden olduğu şok etkisi ile güne yüzde 5,02 düşüşle 4 ayın en düşük seviyesi olan 74.073,82 puandan başladı.
BIST 100 endeksi, açılışta 3.916,05 puan azalırken, bankacılık endeksi yüzde 5,74, holding endeksi yüzde 4,84 düşüş kaydetti. Açılışta tüm sektör endeksleri değer kaybederken, en çok düşen yüzde 6,68 ile "taş, toprak" oldu.

Dün, küresel piyasalarda İngiltere referandumuna ilişkin iyimserlikle pozitif bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,93 artışla 77.989,87 puandan tamamlamıştı.

AVRUPA BORSALARI
Referandum sonuçlarının ardından sterlin/dolar paritesi yüzde 10'un üzerinde değer kaybederek 1985 yılından bu yana gördüğü en düşük seviye olan 1,3230'u gördü.

Açılışta gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 3,72 azalarak 333,46 puan, İngiltere'de FTSE-100 endeksi yüzde yüzde 7,66 değer kaybederek 5.850,53 puan oldu.

Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 10,02 düşüşle 9.228,92 puana, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 4,17 azalışla 17.217,56 puana, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 8,03 düşerek 8.167,70 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi de yüzde 7,06'lık kayıpla 4.150,82 puana geriledi.

Sayfa Yükleniyor...