İngiliz öğrenciler Müslümanları tehdit olarak görüyor

İngiltere'de yürütülen bir anket ortaokul ve lise çağındaki çocukların Müslümanlar ve göçmenlere bakış açısını ortaya koydu. Araştırmaya göre, İngiliz çocuklar Müslümanların ülkeyi ele geçirmekte olduğunu düşünüyor.

NTV Haber 20.05.2015 - 17:35

İngiliz öğrenciler Müslümanları tehdit olarak görüyor

İngiltere çapında yapılan bir araştırma, neredeyse her 3 öğrenciden 1'inin "Müslümanlar ve göçmenleri" ülke için tehlike olarak gördüğünü ortaya koydu.

Araştırmaya 60'tan fazla okuldan yaşları 10 ile 16 arasında değişen 6 bin çocuk katıldı. Katılımcılara, Müslümanlar ve göçmenler hakkındaki fikirleri soruldu.

Öğrencilerin yüzde 30'dan fazlası Müslümanların ülkeyi ele geçirdiğini söylerken, yüzde 41'i bu fikre katılmadığını vurguladı.

Araştırma İngiltere'de genç kuşağın göçmenlere bakışını da gözler önüne serdi. Buna göre öğrencilerin yüzde 49'u göç sorunun kontrolden çıktığını ve doğru yönetilmediğini düşünüyor.

Ayrıca yüzde 60'ı göçmen ve sığınmacıların İngilizlerin işlerini çaldığını düşünüyor.

Daha önce yapılan bir başka araştırmada Avrupa'da Müslüman nufüsla ilgili algının gerçeklikten ne kadar uzak olduğunu gözler önüne sermişti.

The Economist dergisinin yayınladığı araştırma, Fransa'da yüzde 8 olan Müslüman nüfusu halkın yüzde 31 zannetiğini göstermişti. İngiltere'de yüzde 5 olan oranın yüzde 21 olarak algılandığı saptanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...