İngiltere'de kola vergisi

İngiltere'de yapılan bir araştırma yaşları 11-18 arasında değişen genç nüfusun yıllık ortalama 234 kutu gazlı içecek tükettiğini ortaya koydu. Ülkede gazlı içeceklere ek vergi getirilmesi tartışılıyor.

ntv.com.tr 22.11.2016 - 12:51

İngiltere'de kola vergisi

İngiltere'de gazlı içeceklere ek vergi getirilmesi tartışması sürerken gençlerin tüketim alışkanlıklarını ortaya koyan bir rapor yayımlandı. İngiltere Kanser Araştırması tarafından yapılan çalışmada yaşları 11 ile 18 arasında değişen gençlerin yıllık 234 kutu içecek tükettiğini tespit etti.

Neredeyse bir küveti doldurmaya yetecek bu miktar her yıl gençler tarafından tüketiliyor. Araştırmada aynı zamanda yaşları 4-10 arasında değişen çocukların da bu miktarın yarısı kadar gazlı içecek tükettiği vurgulandı. Bu oran 4 yaşın altındaki çocuklarda ise üçte bir oranına düşüyor.

Mart ayında İngiltere hükümeti şekerli ve gazlı içeceklere özel bir vergi çıkartacağını açıklamıştı. Bir kutu kolanın yaklaşık 35 gram şeker barındırıyor olması önce Amerika'da ardından İngiltere'de yöneticileri harekete geçirdi.

Bir çocuğa tavsiye edilen günlük şeker miktarı ise 30 gram. Yapılan tahminlere göre tüketim bu şekilde devam ederse 2050 yılında İngiltere'de erkeklerin yüzde 60'ı kadınların yüzde 50'si obez olacak.

Ülkedeki obezite oranı 1993'ten 2014'e kadar yükselerek 14,9'dan 25,6 seviyelerine gelmişti. ABD'nin Philadelphia iki yıllık çalışmanın ardından yöneticiler kola vergisi getirmeyi başarmıştı.

GAZLI İÇECEKLERE REÇETE (2 DAKİKADA BİLİM)

Sayfa Yükleniyor...