İngiltere'de Parlamento binası önünde terör saldırısı

İngiltere'nin başkenti Londra'da İngiliz Parlamento binası önünde saldırı yaşandı. Otomobilini yayaların üzerine süren saldırgan daha sonra bıçakla polise saldırırken etkisiz hale getirildi. Saldırıda biri polis dört kişi hayatını kaybetti, 20'den fazla kişi yaralandı.

Haberler - NTV Haber 23.03.2017 - 01:57

İngiltere'de Parlamento binası önünde terör saldırısı

İngiltere'den bir haberi geldi.

İngiliz Parlamento binası önünde bıçaklı ve otomobilli saldırı gerçekleşti. Olay yerel saatle dün 14.35'te meydana geldi. 

Terör saldırısında biri polis dört kişi hayatını kaybetti, 20'den fazla kişi yaralandı. Saldırgan da polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

Otomobiliyle yayaları ezerek İngiliz Parlamento binasının önüne gelen saldırgan araçtan inerek bahçeye girdi.

40'lı yaşlarda olduğu belirtilen bıçaklı saldırgan polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. 

Asya kökenli ve 40 yaşlarında olduğu belirtilen saldırgan araçla yayaları ezdikten sonra Parlamento Binası'na ulaşmaya çalıştı. Bıçaklı saldırgan burada polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. 
Asya kökenli ve 40 yaşlarında olduğu belirtilen saldırgan araçla yayaları ezdikten sonra Parlamento Binası'na ulaşmaya çalıştı. Bıçaklı saldırgan burada polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. 

"SALDIRGAN DAHİL 4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"

İngiltere Terörle Mücadele Birimi Komiser Yardımcısı Mark Rowley, Londra’yı hedef alan saldırıların sonucunda saldırgan dahil 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 20 kişinin yaralandığını açıkladı.

Rowley yaptığı açıklamada, Londra’nın kalbi olarak nitelendirilebilecek İngiliz parlamentosu, başbakanlık ve bakanlıkların bulunduğu Westminster’daki silahlı saldırının tek bir kişi tarafından gerçekleştirildiğinin düşündüğünü, saldırganın güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Rowley olayda saldırgan ve bir polis dahil 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 20 kişinin yaralandığını açıkladı.

Rowley, “Saldırı bir aracın Westminster Köprüsü üzerinde ilerlemesiyle başladı. Araç insanlara çarparak yaralanmaların neden oldu. Bu sırada törenden gelen üç polis de yaralandı. Daha sonra araç İngiliz parlamentosu yakınlarında çarparak durdu. Elinde bıçak olan saldırgan İngiliz Parlamentosu'na girmeye çalıştı.” ifadelerini kullandı.

Yoğun güvenlik tedbirlerinin devam ettiğin belirten Rowley, “Şu anda sadece bir saldırganın olduğunu düşünüyoruz. Bölgede gerekli her türlü tedbiri alıyoruz.” dedi.

Rowley, görgü tanıklarından İngiliz polisiyle bilgi paylaşmalarını istedi.

BAŞBAKAN MAY BİNADAN ÇIKARILDI 

İngiltere Başbakanı Theresa May'in parlamento binasından çıkarıldı. May’in aracıyla resmi konutu 10 Numara'ya getirildiği, gelişmeleri burada takip ettiği kaydedildi.

İngiliz Parlamentosu sözcü yardımcısı Lindsay Hoyle saldırı sonrası parlamentodaki çalışmalara ara verildiğini açıkladı. Parlamento'ya giden metro hatlarının kapatıldı. 

Saldırgan, güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildi.
Saldırgan, güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildi.

İSKOÇYA'DA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI 

Londra'daki saldırı sonrası İskoçya Parlamentosu'nda güvenlik önlemleri arttırıldı. Ancak bu aşamada bir saldırı tehdidi olmadığı ifade edildi.  

LONDRA'DA 2005'TEKİ SALDIRIDA 52 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

İngiltere'nin başkenti Londra'da 7 Temmuz 2005 yılında eş zamanlı terör saldırıları yaşanmıştı. Metroda ve belediye otobüslerini hedef alan canlı bombalı saldırılarda 52 kişi yaşamını yitirmiş, 700 kişi yaralanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...