İngiltere'den KTHY'ye uçuş izni yok

İngiliz Yüksek Mahkemesi KTHY'nin İngiltere'ye direkt uçuş içi yaptığı başvuruyu reddetti.

Anadolu Ajansı 29.07.2009 - 16:04

İngiliz Yüksek Mahkemesi, Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın (KTHY), İngiltere ile KKTC arasında doğrudan uçuşların başlaması için yaptığı başvuruyu reddetti.

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, İngiliz Yüksek Mahkemesinde direkt uçuşlarla ilgili olarak açılan davanın reddedilmesinin, "KKTC'ye karşı tek yanlı davranışların devam ettiğinin göstergesi" olarak nitelendirdi ve "bunun üzücü olduğunu" söyledi.

Derviş Eroğlu, Bakanlar Kurulu toplatısına girerken, konuyla ilgili bir soru üzerine, Kıbrıs Türk halkının ve devletinin ambargolara maruz bırakılmasının insanlık ayıbı olduğunu kaydetti.

''Direkt uçuşlarla ilgili davayı Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın açtırdığını'' anımsatan Derviş Eroğlu, ''mahkemenin davayı reddetme nedenlerinden birinin, 1983-1984 yıllarında BM Güvenlik Konseyinin aldığı KKTC'yi tanımama kararı olduğunu'' belirtti. Eroğlu, ''Direkt uçuşlara onay verirlerse, 1983 ve 1984 yıllarındaki BM Güvenlik Konseyi kararına karşı bir tavır sergilerlermiş gibi bir düşüncenin hakim olacağı düşüncesi ile davayı reddettiler'' dedi.

''Annan Planı tartışmaları içinde AB yetkili organları ve bazı ülkelerin verdiği sözlerin yerine getirilmemesi gibi hak arayışına çıkıldığı zaman da, müracaatların reddedilmekte olduğunu'' kaydeden Eroğlu, dünyanın hala KKTC halkına ve devletine ambargo uygulama kararından vazgeçmediğini söyledi.

Derviş Eroğlu, ''KKTC devleti, yasal bir devlettir ve bir devlette olması gereken tüm unsurlara sahip. Sadece Türkiye tarafından tanınsa da bu tür ambargolara muhatap olmaması gerekir'' dedi.

KKTC'de, yıllarca verdiği mücadele sonrasında bağımsızlığa kavuşan bir halk bulunduğuna dikkati çeken Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının diğer bağımsız devletlerin halklarının verdiği mücadeleden farklı bir mücadele verdiğinin söylenemeyeceğini belirtti.

Eroğlu, son 20 yılda 30'dan fazla devletin bağımsızlığını ilan ettiğini ve bu devletlerin tanındığını, ambargolarla korkutulmadığını vurgulayarak, ''Bizim ambargolara maruz bırakılmamız bir insanlık ayıbıdır. Bir ayıbı da İngiltere hükümeti ve yargı mekanizması işledi'' dedi.

ULAŞTIRMA BAKANI TAÇOY'DAN SİTEM
KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy da, konuyla ilgili açıklamasında, KTHY'nin bakanlığına bağlı olduğunu, ancak bakanlığının bu davayla yakından uzaktan ilgisi olmadığını belirtti.

Taçoy, KTHY'nin açtığı davanın KKTC'den İngiltere'ye direkt uçuş yapabilmesi amacı taşıdığını, ancak bu olayın Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın kontrolünde yürütüldüğünü söyledi.

''Direkt uçuşlar için açılan davanın KTHY aleyhine sonuçlandığının görüldüğünü'' ifade eden Taçoy, şöyle devam etti:

''Bu konuda biz avukatlarımızı bilmemekteyiz, bu sitemi hem KTHY'nin sorumlu kişisi, hem de Sivil Havacılık Dairesinin bakanı olarak yapmak mecburiyetindeyim.

Bizler bu konuda fazla bilgi sahibi olamadık. Ben göreve geldikten sonra bir önceki müdürümüz bizi herhangi bir şekilde bilgilendirmedi. Bugün basından görüp de takip etmeye çalıştığımız bu olayın böyle olacağını daha önceden de konuşmuştuk. İnşallah daha farklı şeylere yol açmaz ve ülkemiz için hayırlısı olur.''

Taçoy, amaçlarının KKTC'yi daha iyi bir konuma getirmek olduğunu, tüm çalışmalarını bu yönde yaptıklarını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...