İngiliz hükümeti, Suriye'de sığınmacılar için oluşturulacak güvenli bir bölgeye desteğini ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, İngiliz hükümeti "güvenli bölge fikrinin, kesinlikle doğru bir fikir olduğu" görüşünü paylaşıyor. Bakanlık kaynakları,İngiltere Başbakanı David Cameron'ın önceki gün İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamayı hatırlattı.

Cameron, önceki gün Suriye, sığınmacılar ve terörle mücadele konularının ele alındığı oturumda yaptığı konuşmada, eski Savunma Bakanı ve Muhafazakar Parti Milletvekili Liam Fox'un Suriye'de güvenli bölgeler oluşturulmasına ilişkin sorusuna yanıt verdi.

David Cameron, "güvenli bölge" konusunu değerlendirmeye devam edeceklerini belirterek, "Güvenli bölgeler oluşturacaksa güvenli olduklarından emin olmalıyız. Bu da Türkiye, ABD ve potansiyel olarak İngiltere'nin askeri olarak katkı vermesiyle olabilir. Güvenli bölgelerin amacının ne olduğuna odaklanmamız gerekir. Bu da insanları evlerinde, toplumlarında tutmaya çalışmak veya ayrıldılarsa Avrupa'da tehlikeli geçişler yapmaları yerine sığınmacı kamplarında olmalarını sağlamaktır. Güvenli bölge fikri, kesinlikle doğru bir fikirdir" diye konuştu.

İngiltere Başbakanı Cameron önceki gün, gelecek 5 yıl içinde ülkesine Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacı kamplarından 20 bin Suriyelinin kabul edileceğini açıklamıştı ancak Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti içinde, bunun yeterli olmayacağı, Suriye içerisinde güvenli bir bölge oluşturulması gerektiği görüşünü paylaşanlar olduğu biliniyor.