İskoç liderden İngiltere Başbakanı'na referandum resti

İskoçya Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Nicola Sturgeon, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın, ülkesinin bağımsızlığını önlemek istediğini öne sürdü.

CHA 18.09.2015 - 15:28

İskoç liderden İngiltere Başbakanı'na referandum resti

İskoç Başbakan, İskoçya Bağımsızlık Referandumu’nun birinci yılında, başkent Edinburgh’da yaptığı konuşmada, “Uzun yıllardır süren bağımsızlığımıza destek, İngiltere’nin yaptığına karşılık bizim yapacaklarımıza bağlı. Başbakan Cameron, bizden aldığı ödünç zamanla yaşıyor.” dedi.

Sturgeon konuşmasına şu şekilde devam etti: “Eğer İskoçya’nın sesi görmezden gelinirse, eğer İskoçya halkının Mayıs ayında yaptığı tercihe saygı gösterilmezse daha fazla insan, İskoçya'nın Westminster'den (İngiltere Parlamentosu) bir şey elde edemeyeceği sonucuna varır.” 

Açıklamalar, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın İskoçya’nın Birleşik Krallık’ta kalıcılığını sağlamak amacıyla planlanan düzenlemeleri açıklamasının ardından geldi.  

İskoçya Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Nicola Sturgeon
İskoçya Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Nicola Sturgeon

“İSKOÇYA, YOLUNA DEVAM ETMELİ” 
 
Başbakan Cameron, İskoçya Tasarısı’nda merkezi hükümetin yetkilerini artırma planına yönelik yaptığı açıklamada, “İskoçya halkı dahil bağımsızlık referandumunun olması gerektiği gibi hayatta bir kez yapılacağını kabul ettik. Bundan sonra vakit ilerleme vaktidir.” dedi.  
 
İngiltere hükümeti, Mayıs ayındaki genel seçimin ardından hazırlanan İskoçya Tasarısı’na iki temel yasal değişikliğini parlamentoya taşıması planlıyor. Önerilerden birincisi, İskoçya Parlamentosu’nun kayıtsız şartsız, Birleşik Krallık Anayasası’nın kalıcı bir parçası haline getirilmesi. İkinci değişiklik ise İskoçya Parlamentosu’nun varlığının ancak İskoç halkının karar vereceği bir referandum sonucu ortadan kaldırılması.  
 
YENİ BİR REFERANDUM SÖZ KONUSU OLABİLİR 
 
SNP lideri Sturgeon geçen hafta ayrıca, İskoçya için ikinci bir bağımsızlık referandumunun söz konusu olabileceğini açıklamıştı. Söz konusu referandumun içeriğine ve tarihine yönelik bilgilendirmeyi ise 2016’nın Mayıs ayında bölgesel yapılacak seçim öncesi liderliğini üstlendiği İskoç Ulusal Partisi’nin açıklayacağını belirtmişti. Ayrıca, 2017'de İngiltere'nin planladığı Avrupa Birliği'ne üyelik referandum sonucuna göre de bu beyannamenin şekil alabileceğini ifade etmişti.

İngiltere Başbakanı David Cameron
İngiltere Başbakanı David Cameron

Öte yandan bugün yaptığı konuşmada, özellikle bütçe kısıtlamaları ve nükleer silahlanma konusunda sorunların İngiltere Parlamentosu’nda halen devam ettiğini savunan İskoç lider, Mayıs ayındaki seçimden sonra parlamentodaki Muhafazakar Parti iktidarının ülkeye daha fazla yetki sözünü halen yerine getirmediğini de sözlerine ekledi.  
 
Liderliğini Nicola Sturgeon’un üstlendiği İskoç Ulusal Partisi, geçen Mayıs ayında Birleşik Krallık’ta yapılan genel seçim sonucu büyük bir başarı sağlayarak 59 seçim bölgesinden 56 milletvekilini parlamentoya sokmuştu.  
 
İskoçya'da geçen yıl bugün yapılan bağımsızlık referandumu sonucunda ise seçmenlerin yüzde 55'i bağımsızlığa "hayır" demiş, yüzde 45'i ise bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...