İngiltere'ye sığınma başvurusunda rekor artış

Avrupa ülkeleri, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük sığınmacı krizi ile karşı karşıya ve bu durum, İngiltere açısından da rekor seviyeye ulaşmış durumda.

DHA 07.01.2016 - 06:12 | Son Güncelleme : 07.01.2016 - 06:13

İngiltere'ye sığınma başvurusunda rekor artış

Birleşmiş Milletler Sığınmacı Ajansı'na göre geçtiğimiz yıl en az 3 bin 600 sığınmacı Avrupa'ya deniz yoluyla geçmeye çalışırken hayatını kaybetti veya kayboldu.

Geçen yıl göçmen krizinin başlamasından bu yana İngiltere'ye sığınma başvurusu yapan sığınmacıların sayısı bir ay içinde 5 bin kişiyi geçerek rekor seviyeye ulaştı.

Avrupa Birliği'nin son yayınladığı rakamlara göre, sığınmacı müracaatlarının kayıtlarının tutulmaya başlandığı 2009 yılından bu yana İngiltere'ye sadece ekim ayı içinde 5 bin 95 kişi sığınma başvurusunda bulundu.

Bu durum, günde ortalama 164 göçmenin sığınma başvurusu yapması anlamına geliyor. İngiltere'de geçtiğimiz yıl şubat ayında bu sayı 2 bin 230 olarak gerçekleşmişti.

Avrupa Birliği ülkeleri içinde ekim ayında en çok sığınmacı başvurusunun yapıldığı ülke 54 bin 870 ile Almanya olurken, bu ülkeyi 39 bin 55 ile İsveç izledi. İngiltere ise 5 bin 95 sığınmacı başvurusu ile en çok başvuru alan sekizinci ülke oldu.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın ülkeye giriş yapan net göçmen sayısında kesinti yapma sözü vermesine karşın, İngiltere Parlamentosu'nun İçişleri Komitesi, Avrupa Birliği'nin yayınladığı son raporla birlikte bu sözün artık geçerli olmadığını söyledi. 

Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan Avrupa'ya geçmeye çalışan sığınmacılar nedeniyle İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük sığınmacı krizi ile yüzleşiyor. 

İngiliz Telegraph gazetesi de, İngiltere'ye sığınma başvurusu reddedilen 30 binden fazla sığınmacının hala ülkede olduğunu aktardı. Ayrıca İngiltere, 2020 yılına kadar 20 bin Suriyeli sığınmacı kabul edeceğini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...