İngiltere'deki Yeşiller Partisi Genel Başkanı Natalie Bennett'in, insanların IŞİD ve El Kaide gibi örgütlere katılmalarından dolayı cezalandırılmaması gerektiğini açıklaması ülkede büyük tepki çekti.

Bennett, katıldığı BBC 1 kanalının Pazar Politikaları adlı programında yaptığı konuşmada, insanların herhangi bir organizasyona katılmalarının suç olmayacağını vurgulayarak; parti olarak, kimsenin hangi görüşü benimsediği ve neye inandığı konusunda cezalandırılmaması gerektiğine inandıklarını ifade etti.

Bennett, birkaç gün önce de, iktidara geldiklerinde monarşinin kalkacağını, Kraliçe 2. Elizabeth'in de Buckingham Sarayı'ndan sosyal konutlara yerleştirilebileceğini söylemişti

Bennett, programda yaptığı konuşmada, "Tabiki şiddeti teşvik etmek, şiddeti desteklemek bunların hiçbiri kabul edilebilir şeyler değil ve bunların tümünün yasalarla izlenmesi gerekir. Burada konuştuğumuz şey, prensipte, insanların ne düşündüğünden dolayı cezalandırılmaması gerektiğidir. Sanırım, burada bir dengeye ihtiyacımız var. Özgürlüğü yok ederek koruyamayız" şeklinde konuştu.

Daily Mirror gazetesinin aktardığına göre, şu anda İngiliz Parlamentosu'nda sandalyesi bulunmayan Yeşiller Partisi'nin eski gazeteci lideri Bennett, programda sunucunun partisi iktidara geldiğinde hükümetinin El Kaide, IRA veya IŞİD gibi örgütlere insanların üye olmalarını yasal hale getirebileceğini yönündeki sorusuna karşılık, "Bu partimizin siyasetinin bir parçası. Sanırım Afrika Ulusal Kongresi ve ırk ayrımı devrine dayanıyor" yanıtını verdi.

İngiltere terörizm yasasına göre halen 14'ü İrlandalı olmak üzere aralarında IŞİD'in de bulunduğu 65 uluslararası organizasyon terörist örgüt olarak tanınıyor. IŞİD ve IRA gibi organizasyonlara üye olmak ve hatta bu gibi organizasyonları desteklemek suç sayılıyor.