Dünyaca ünlü medya patronu Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu News International şirketinin eski yöneticisi olan ve "Murdoch'ın manevi kızı" olarak bilinen Rebekah Brooks ile "News of the World" gazetesinin eski editörü ve Başbakan David Cameron'ın eski

iletişim danışmanı Andy Coulson, sansasyonel haberler için telefonlara bırakılan sesli mesajları izinsiz dinlemekten ve görevlerini kötüye kullanmaktan suçlanıyor.

Brooks ve Coulson'ın aralarında bulunduğu toplam 8 kişinin Londra'daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılanmasına, jüri seçiminin ardından başlanacak.

"News of the World" tabloid gazetesi, telekulak skandalının ortaya çıkmasının ardından Temmuz 2011'de kapatılmıştı. Brooks, 2000-2003 yıllarında gazetenin editörlüğünü yapmıştı.

Telekulak skandalı ülkede, yargıç Brian Leveson'ın kamoyuna açık yürüttüğü ve medyanın siyasetçilerle ilişkisinin de masaya yatırıldığı "Leveson Soruşturmasına" neden olmuştu.

Pazar gazetesi "News of the World"ün editörü olduğu dönemde öldürülen Milly Dowler'ın telefonuna bırakılan sesli mesajları yasa dışı olarak dinlemekle suçlanan Rebekah Brooks, hakkındaki suçlamaları reddediyor.

2002'de öldürülen 13 yaşındaki Dowler'ın cep telefonuna bırakılan sesli mesajların dinlendiği ve daha fazla mesaj bırakılması için bazılarının gazete tarafından silindiği tespit edilmişti.

Davanın gelecek yıl bahar aylarına kadar sürmesi bekleniyor.