BM'de "gözlemci kuruluş" sıfatıyla temsil edilen Filistin, bugün BM Genel Kurulu'na "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü için başvuracak.

Yapılacak oylamada Filistin'e destek vermek için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Dışişleri Bakanı Riyad Maliki ile görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Davutoğlu, Filistin'in başvurusunun gecikmiş bir müracaat olduğunu belirterek, Türkiye olarak Filistin'in haklarını her zaman savunacaklarını söyledi.

Yarınki oylamada da yer alacaklarını belirten Davutoğlu, ''İnşallah Filistin, BM Genel Kurulu'nda 'üye olmayan devlet' statüsüyle devlet niteliği kazanmış olacak. Bu konuda desteğimizi ifade etmek üzere New York'tayız'' diye konuştu.

Davutoğlu, görüşmede, oylama için bütün ülkelerin tek tek durumunu ele aldıklarını dile getirerek, ''Bizim vardığımız sonuç inşallah yarın önemli bir oyla bu neticeyi alacağız'' ifadesini kullandı.

Bu süreçte Filistin'le yan yana durduklarını vurgulayan Davutoğlu, ''Ümit ederiz ki en kısa zamanda tam devlet statüsüyle Filistin bayrağı BM'de dalgalanacaktır. O bayrak dalgalanıncaya kadar da Türkiye'nin Filistin'e desteği sürecektir'' dedi.

Filistin'le Türkiye'nin kültürel ve tarihi ortaklıkları olduğuna işaret eden Davutoğlu, insan hakları ve uluslararası hukuka saygının gereği olarak da Türkiye'nin Filistin'e destek vermeyi sürdüreceğini dile getirdi.

İLK KUTLAMA TÜRKEVİ'NDE
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, oylamanın Filistin için tarihi olacağını belirterek, ilk kutlamanın da Türkevi'nde gerçekleştirileceğini kaydetti.

ARAP BAKANLAR YOK
Öte yandan, diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Filistin'i desteklemek üzere hiçbir Arap ülkesinin bakanının bugünkü toplantıda yer alması beklenmiyor.