İnsan haklarını savunmaya 11 yıl ceza

Çin'in tanınmış insan hakları savunucusu olan ve ülkede tek parti yönetiminin bitmesi gerektiğini savunan Liu Xiaobo 11 yıl hapse mahkum edildi.

Haberler 25.12.2009 - 18:06

İnsan haklarını savunmaya 11 yıl ceza

Çin'de tanınmış muhalif ve insan hakları savunucusu Liu Xiaobo 11 yıl hapse mahkum edildi.

Avukatı tarafından yapılan açıklamada, Liu'nun halkı ''devlet gücünü yıkmaya kışkırtmak'' suçundan hüküm giydiği bildirildi.

Batılı diplomatların ve basın mensuplarının izlemesine izin verilmeyen dava, Liu'nun siyasi reform çağrısında bulunan bir belgenin yazarlarından biri olması nedeniyle açılmıştı. Liu'ya 11 yıl hapis cezasının yanı sıra, 13 yıl da siyasi hayattan men cezası verildi.

Uluslararası Af Örgütü, ABD ve Almanya mahkumiyet kararını kınadı.

LİU XİAOBO KİMDİR?
Yazar ve insan hakları savunucusu olan 54 yaşındaki Liu Xiaobo, 1989'daki Tiananmen Meydanı gösterilerinde yer alan, muhalif kanadın önemli isimlerinden biriydi. Yazar ve eski bir akademisyen olan Liu, 2008 Şartı olarak da bilinen bir belgeyi yazmasının ardından tutuklanmıştı.

Şart, Çin'de daha fazla özgürlük ve demokratik reformlar yapılması çağrısında bulunuyor, Komünist Parti'nin tek parti yönetiminin sona ermesi gerektiğini savunuyordu.

2008 Şartı'nın diğer yazarları ve imzacıları da, yanlış bir şey yaptıklarını düşünmemelerine karşın görüşlerinin aynı olduğunu vurgulamak amacıyla Liu'yla birlikte cezalandırılmaya hazır olduklarını belirtiyorlar.

Salman Rüşdi, Umberto Eco ve Margaret Atwood'un da aralarında olduğu 300'den fazla uluslararası üne sahip yazar, Liu'nun görüşlerini ifade etmesine izin verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...