Kanada ordusunda görevliyken Afganistan'a giden ve 2011'de döndüğü Hamilton kentinde intihar eden eski asker Justin Stark'ın evine devlet tarafından 1 cent (2 kuruş) çek gönderildi. Söz konusu çek, ailenin tepkisine yol açtı.

Asker ailelerine destek veren faaliyetleri ile bilinen North Wall Riders Derneği Başkanı Kevin Ellis'in, Justin Stark'ın annesi Denise Stark'a federal hükümetten, oğlunun kalan hesabı olarak üzerinde 1 sent yazan çek gönderildi.

Justin Stark, 2010'da 7 ay kaldığı Afganistan görevinden sonra döndüğü Kanada'da, 2011 yılında 22 yaşındayken intihar etmişti.

Aile adına konuşan Kevin Ellis, "Aile bu durumu çok aşağılayıcı ve onur kırıcı buldu. Özellikle anne Denise, yaklaşık 3 yıl önce ölen oğlunun acısının, kırıcı ve aşağılayıcı şekilde yenilendiğini söyledi" diye konuştu.

SAVUNMA BAKANI ÖZÜR DİLEDİ
Bu olayın Kanada basınında yankı bulması üzerine açıklama yapan Kanada Savunma Bakanı Rob Nicholson, aileden özür diledi.

Bir sentlik çek gönderilmesini "son derece saçma" diye nitelendiren Bakan Nicholson, "Şahsım ve tüm hükümet üyeleri adına aileden özür diliyorum" ifadesini kullandı.