İntihar komandoları Türkiye'de eğitim gördü!

Dün Moskova metrosuna saldırı düzenleyen iki kadın intihar komandosunun Türkiye'de eğitim gördüğü iddia edildi.

NTV Haber 30.03.2010 - 10:20

İntihar komandoları Türkiye'de eğitim gördü!

Rusya'da yayımlanan Kommersant gazetesi, dün Moskova metrosunu hedef alan kadın intihar komandolarının, Türkiye'de eğitim gördüğünü öne sürdü.


Rus gazetesi iddiasını Mart başında İnguşetya'da Rus askerler tarafından öldürülen ‘Buratyalı Said’ takma isimli Aleksandr Tixomirov’un ifadelerine dayandırdı.

Haberde, Tixomirov’un 30’dan fazla Çeçen ve İnguş kadını intihar komandosu olmaları için Türkiye’Deki medreselerden birine gönderdiği yazılıyor.

Rus yetkililer de bu kadınlardan 9'unun bugüne dek intihar saldırılarını gerçekleştirdiğini ve güvenlik güçlerinin diğer intihar komandolarının izini sürdüğünü kaydetti.

Moskova metrosunda dün sabah saatlerinde meydana gelen iki ayrı intihar saldırısında 39 kişi yaşamını yitirmişti.

KARADULLAR VE EYLEMLERİ
Çeçenistan'daki savaşta eşlerini, babalarını ya da ağabeylerini kaybeden çok sayıda kadın intihar eylemcisi oldu. ‘Karadul’ adı verilen bu kadınlar, Rusya’da birçok kanlı eyleme imza attı.

Karadullar adlarını 2002 yılında Moskova’da bir tiyatroyu basarak duyurdu. Baskına katılan 50 teröristten 18’i kadındı. Olayda 200’e yakın kişi hayatını kaybetti. 2004’te çoğu çocuk 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiği Beslan’daki okul saldırısında da Karadullar yer aldı.

6 Şubat 2004’te yine Moskova Metrosu’nda meydana gelen ve 41 kişinin ölümü, 130 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan eylemde de Karadul imzası vardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...