Irak Başbakanı: DAEŞ tehdit olmayı sürdürüyor

Berlin'de Almanya Başbakanı Merkel ile biraraya gelen Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi,DAEŞ'in güç kaybetmesine rağmen tehdit olmayı sürdürdüğünü söyledi.

Haberler - DW Türkçe 01.05.2019 - 10:09

Irak Başbakanı: DAEŞ tehdit olmayı sürdürüyor
Irak Başbakanı Abdülmehdi Berlin'de Almanya Başbakanı Merkel ile biraraya geldi.

DAEŞ lideri Ebubekir el Bağdadi'nin beş yıl sonra ilk kez yeni bir görüntüsünün yayınlanmasının ardından açıklama yapan Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, güç kaybetmiş olsa da DAEŞ'in tehdit olmayı sürdürdüğünü söyledi.

Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşen Abdülmehdi, düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada "DAEŞ küçük bir örgüt değil. Militanlarının özgüvenini geri kazandırmak ve Sri Lanka'daki gibi eylemler düzenlemek isteyecektir" dedi.

Ebubekir el Bağdadi Ebubekir el Bağdadi

Bağdadi'nin görüntülerine ilişkin yaptığı değerlendirmede Abdülmehdi, videonun "ücra bir yerde" çekildiğini söyleyerek, herhangi bir ülke adı vermedi. Irak Başbakanı, "Bağdadi'nin nerede olduğuna dair istihbarat bilgisi şu an veremiyoruz. Ancak videodan anlaşıldığı kadarıyla ücra bir bölgede" diye konuştu.

DAEŞ lideri Ebubekir el Bağdadi, örgütün propaganda aracı olarak kullandığı El Furkan medya ağının yayınlandığı görüntülerle yaklaşık beş yıl sonra ilk kez kamuoyunun önüne çıkmıştı.

Yaklaşık 18 dakikalık videoda Bağdadi, Batı'ya yönelik operasyonların verdikleri "uzun süreli bir savaşın" parçası olduğunu ve öldürülen örgüt üyelerinin "intikamının alınacağını" söylüyor. Bağdadi, ayrıca 21 Nisan'da Sri Lanka'da düzenlenen ve DAEŞ tarafından üstlenilen bombalı saldırıları övüyor. DAEŞ liderine ait görüntülerin bu ay içerisinde çeklildiği düşünülüyor.

Sayfa Yükleniyor...