Irak Başbakanı Kazımi'den Fransa ve Suudi Arabistan açıklaması

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Fransa Savunma Bakanı ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ile bölgedeki gelişmeleri ele aldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.08.2020 - 16:06 | Son Güncelleme : 27.08.2020 - 16:07

Irak Başbakanı Kazımi'den Fransa ve Suudi Arabistan açıklaması

Irak Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Başbakan Kazımi, Bağdat’ı ziyaret eden Savunma Bakanı Florence Parly ile bir araya geldi.

Görüşmede, Irak ve bölgedeki güvenlik gelişmeleri ele alınırken Kazımi, "Fransa terörle mücadelemizde önemli ve stratejik bir ortak. Fransa ile Irak güçlerinin eğitimi, savaş kabiliyetini artırması ve güvenlik bilgisi alışverişi için ortaklığı sürdürmeye önem veriyoruz" dedi.

Irak ordusunun zayıflatılmak istendiğini savunan Kazımi, hükümetinin bunun üstesinden geldiğini ifade etti.

Fransa Savunma Bakanı da Kazımi hükümetinin başarılı işler gerçekleştirdiğini kaydederek, terörle mücadele noktasında Iraklı güçlerin yeni tip corona virüsten (Covid-19) dolayı ara verilen eğitimine yeniden hazır olduklarını belirtti.

"DEAŞ, Irak ve bölge için hala tehdit oluşturuyor" diyen Parly, DEAŞ’la mücadeleyi sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Kazımi ve Parly, görüşme sırasında ayrıca Suriye’deki gelişmeler, bunun Irak ve bölgenin istikrarına etkisini de masaya yatırdı.

KAZIMİ SUUDİ ARABİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI İLE DE GÖRÜŞTÜ

Irak Başbakanı, Fransa Savunma Bakanı'nın ardından sürpriz ziyaretle Bağdat’a gelen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan ile de görüştü. Söz konusu görüşmeye dair henüz detay paylaşılmadı.

Kazımi’nin, 20 Temmuz'da Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaret, Kral Selman bin Abdulaziz'in rahatsızlığından dolayı ertelenmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da gelecek hafta Irak’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...