Irak Başbakanı Obama ile çekilmeyi görüşecek

ABD yıl sonu yaklaşırken, Irak'tan çekilme hazırlıklarına hız verdi.  7 bin ABD askerinin, çekilme süreci devam ederken, Irak Başbakanı Maliki, bugün Beyaz Saray’da Başkan Obama ile iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı görüşecek.

Irak Başbakanı Obama ile çekilmeyi görüşecek

Amerika Birleşik Devletleri ve Irak arasında yeni bir sayfa açılıyor. Amerikan askerleri Kuveyt üzerinden ülkelerine dönerken, üsleri de Iraklılara teslim ediyor.

9 YILLIK İŞGAL SONA ERİYOR
31 Aralık tarihi itibariyle Obama yönetimi, Amerikan askerlerini Irak'tan çekmiş ve yaklaşık 9 yıllık işgalini sona erdirmiş olacak.

Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilme süreci devam ederken, Irak Başbakanı Nuri El Maliki, iki günlük ziyaret için Washington'da. Maliki, Başkan Obama, yardımcısı Biden ve Dışişleri Bakanı Clinton’la biraraya gelecek.

Çekilme sonrası Irak'ın geleceğinin ele alınacağı görüşmelerde, güvenlik, enerji, eğitim ve adalet gibi konular da gündeme gelecek. Washington, Bağdat ile bundan sonraki ilişkilerinin seyrini belirlemeye çalışırken, Irak'taki Amerikan ordusunun hazırlıkları da son aşamada. Irak’ta 7 bin askeri bulunan Amerikan ordusu kullandığı Kalsu Üssü’nü de Iraklılara devretti.

ABD ASKERLERİ KUVEYT'E GEÇİYOR
Irak'tan ayrılan Amerikan askeri araçlarıysa karayoluyla Kuveyt'e geçiyor. Amerikan yönetimi çekilirken, uçak helikopter, tank, gibi yaklaşık 3 milyon teçhizatı taşıyacak.. ve bundan sonra 505 üsten sadece dördünü kullanabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...