Irak katliam öncesi Fransa'yı uyardığını açıkladı

Irak istihbaratı, 132 kişinin hayatını kaybettiği Paris katliamı öncesi Fransa'yı IŞİD saldırısı konusunda uyardığını duyurdu. Fransa'da 3 kişi gözaltına alınırken, Fransa Başbakanı Valls yaz aylarından bu yana birçok saldırı girişiminin polis tarafından önlendiğini söyledi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 16.11.2015 - 09:28

fransa-IŞİD-paris-katliam-ırak161115.jpg

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi, Fransa, ABD, İran ve bazı ülkelerin terör saldırılarının hedefi olacağı bilgisini önceden aldıklarını söyledi.

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, sözlerine yer verilen Caferi, "Irak istihbarat kaynakları, Fransa, ABD, İran ve bazı ülkelerin IŞİD'in saldırısına uğrayacağı bilgisini aldı ve bu durum söz konusu ülkelere tebliğ edildi" dedi.

"IŞİD üyeleri Irak'a bir yıl önce 82 ülkeden geldi ve şu an bu sayı 100'ün üzerine çıktı" diyen Caferi, olayın uluslararası boyutunun istenilen ciddiyette olmadığını savunarak, "Nerede hizmet, insani yardımlar, sığınmacı ile mültecilere bakım nerede " sözlerine yer verdi.

Terörün tüm dünya için tehdit oluşturduğunu ve onunla mücadelede hiçbir tereddüde yer olmadığını belirteren Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi, "Suriye'deki IŞİD'i bitirme meselesi sadece Suriye'nin meselesi olmamalı. Bu tüm dünya ülkelerini ilgilendiriyor. Mısır, Lübnan, Irak ve Fransa'da olanlar terörün dünya tehdidi olduğunun en büyük kanıtıdır" değerlendirmesinde bulundu.

FRANSA'DA 3 ZANLIYA GÖZALTI

Fransa'nın başkenti Paris'teki terör saldırıları sonrası bazı şehirlerde düzenlenen operasyonlarda 3 kişi gözaltına alındı.

BFM TV kanalının haberine göre, Fransız polisi, Paris'in kuzeydoğusundaki banliyösü Bobigny, ülkenin kuzeyindeki Jeumont kasabası ile güneydeki Grenoble ve Toulouse kentlerinde bir dizi operasyon yürüttü.

Toulouse'da 3 kişi gözaltına alınırken, Grenoble kentinde ise çok sayıda silah ele geçirildi. Toulouse'daki operasyonun 2012 yılında 7 kişiyi öldüren ve El Kaide örgütüne yakınlığı ile tanınan Muhammed Merah isimli
teröristin yaşadığı mahallede gerçekleştiği belirtildi.

Bobigny'de yapılan operasyonun Paris'teki saldırılara ilişkin olduğu belirtilirken, polis kaynakları operasyon çerçevesinde yapılan aramaların yakın banliyölerde devam edebileceği bilgisini paylaştı.

FRANSA BAŞBAKANI: YAZDAN BU YANA BİRÇOK SALDIRI GİRİŞİMİ ÖNLENDİ

Fransa Başbakanı Manuel Valls da, Fransız istihbaratının yaz aylarından bu yana birçok saldırı girişimini önlediğini söyledi. Valls, polisin Fransa ve Avrupa'da yeni saldırı planları olduğu yönünde bilgisi olduğunu da söyledi.

PARİS SALDIRILARINDA 132 KİŞİ ÖLDÜ

Fransa'nın başkenti Paris'i geçen cuma akşamı kana bulayan saldırılarda en az 132 kişi hayatını kaybetmiş, 349 kişi de yaralanmıştı. Altı farklı noktada gerçekleşen saldırılar sonucu 7 terörist ölmüş, saldırıları IŞİD terör örgütü üstlenmişti.

Sayfa Yükleniyor...