Irak ile Suriye buzları eritiyor

İki ülke arasında 1982'de bozulan ilişkilerin ardından ilk üst düzey ziyaret gerçekleşirken, Bağdat'ta buluşan Başbakanlar güvenlik konularını ele aldı.

Anadolu Ajansı 21.04.2009 - 20:24

Suriye ve Irak başbakanları, yaklaşık 30 yıldan sonra Suriye'den Irak'a yapılan ilk üst düzey ziyarette, militanların sınırdan geçişlerinin engellenmesi yollarını ele aldı.

Irak hükümet sözcüsü Ali El Debbağ, yaptığı açıklamada, Suriye Başbakanı Muhammed Naci El Itri'nin Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüşmesinde "büyük iyimserlik" sergilediğini ve görüşmede militanların her iki ülkede faaliyet göstermelerinin engellenmesine odaklanıldığını söyledi.

Hükümet sözcüsü, başbakanların ayrıca, Suriye'ye kaçan ve Bağdat için endişe oluşturan Saddam Hüseyin'in Baas Partisi'nin üyeleri konusunu da ele aldıklarını kaydetti.

Suriye Başbakanı El Itri'nin iki gün sürecek Irak ziyaretinde, iki komşu ülke arasında uzun süredir devam eden gerginliğin giderilmesi amaçlanıyor.

Suriye, sık sık ABD ve Irak birliklerini hedef alan Sünni direnişçilerin topraklarını kullanmasına izin vermekle suçlanıyor. Şam ise bu suçlamaları reddediyor.

İki ülke arasında, Şam'ın Bağdat'ı, 1982'de Suriye'deki ayaklanmaları başlatmakla suçlamasından sonra 24 yıldır bozuk olan diplomatik ilişkiler 2006 Kasımda yeniden kurulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...