Irak-İran sınırında 7,3 büyüklüğünde deprem

İran-Irak sınırında Halepçe kenti yakınındaki 7,3 büyüklüğünde depremde ölü sayısı 450'yi aştı. İran'da 445, Irak'ta ise 7 kişi yaşamını yitirdi. İran'daki yaralı sayısı da 7 bini aştı. IKBY Başbakanı Barzani, yardımlarından dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

ntv.com.tr 13.11.2017 - 07:33 | Son Güncelleme : 14.11.2017 - 09:51

Irak-İran sınırında 7,3 büyüklüğünde deprem

Son dakika haberi! Irak-İran sınırında önceki gün 21.18'de 7,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün Irak 'ın Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısı olduğu belirtildi. İran'da 445 kişi hayatını kaybederken, 7 binden fazla kişi de yaralandı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. 

Kuzey Irak Sağlık Bakanlığı, depremde 7 kişinin öldüğü ve 500'den fazla yaralı olduğunu açıkladı. Deprem sonrası bölgede 70 bin kişinin yardıma muhtaç olduğu belirtildi.  

BARZANİ'DEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Depremin ardından bölgeye ilk yardım ulaştıran ülke Türkiye oldu. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani yaptığı basın açıklamasında Türkiye'ye yardımlarından dolayı teşekkür etti. 

Irak 'ın Süleymaniye kentinde 8 köyde büyük hasar oluştu. Depremin ardından Süleymaniye'deki Derbendihan Barajı'na yakın yerleşim alanları boşatıldı. 

Süleymaniye'de elektrikler kesildi, telefon ve internet hattı koptu. Deprem Türkiye dahil 7 ülkede hissedildi. 

İRAN'DA EN AZ 445 KİŞİ ÖLDÜ

Depremin İran sınırında yaşanması nedeniyle ülkenin batısındaki çok sayıda köy ve kasabada hasar meydana geldi.

İRAN'DA 3 GÜNLÜK YAS 

İran'da en az 445 kişi hayatını kaybederken, 7 bin 156 kişi de yaralandı. İran 3 günlük yas ilan ettiğini duyurdu.   

3 ARTÇI SARSINTI DAHA MEYDANA GELDİ

Irak-İran sınırında meydana gelen 7,3'lük depremin ardından bölgedeki panik devam ederken, üç artçı sarsıntı daha meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, saat 00.33'te meydana gelen artçı 4,8, 01.31'de gerçekleşen artçı 4,6, saat 02,37'deki deprem ise 4, büyüklüğünde ölçüldü.

KUZEY IRAK'TA DEPREM ANI

KALIN: EKİPLERİMİZ HAREKETE GEÇMİŞ DURUMDA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kuzey Irak'ta meydana gelen depremle ilgili olarak "Irak’ın kuzeyinde meydana gelen deprem nedeniyle AFAD, Kızılay ve diğer birimlerimiz arama-kurtarma çalışmaları ve ilaç, battaniye vb. insani yardımlar için harekete geçmiş durumda" açıklamasında bulunmuştu.

7 ÜLKEDE HİSSEDİLDİ

Deprem Irak'ın tamamı ve Türkiye'nin güney illerinin yanı sıra İran, Suriye, Kuveyt, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinde de hissedildi.

TÜRKİYE'DE BAZI KENTLERDE DE HİSSEDİLDİ

Deprem, Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu illerinden de şiddetle hissedildi. Birçok bölgede vatandaşlar sarsıntı ile sokaklara çıkarken, depremin Türkiye sınırlarında yıkıma yol açıp açmadığı konusunda çalışmalar başlatıldı. 

TÜRK KIZILAYI DEPREM BÖLGESİNDE  

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Irak-İran sınırında meydana gelen deprem nedeniyle bölgeye gönderilmek üzere 3 bin çadır, 10 bin battaniye, 3 bin ısıtıcı, 10 bin yatak ve 1 mobil mutfağın hazırlandığını kaydetti.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan, “Ekiplerimizi bölgeye sevk ediyoruz, Irak Kızılayı ile irtibat halindeyiz. 3.000 çadır, 10.000 battaniye, 1 mobil mutfak, 3.000 ısıtıcı ve 10.000 yatak Adana Muş ve Elazığ Afet Bölge Depolarımızdan yükleniyor. Irak ve İran Kızılayı ile eşgüdüm halinde çalışıyoruz. Kuzey Irak Erbil depolarımızdan da sevkiyat hazırlığı yapıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. 

SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN: HAZIRLIĞIMIZI YAPTIK

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Irak'ta meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Kuzey Irak'tan gelecek talebe göre her türlü hazırlığımızı yaptık, bekliyoruz" demişti.

GENELKURMAY'IN YARDIM UÇAĞI SÜLEYMANİYE'YE GİTTİ 

Genelkurmay'ın yardım uçağı da Süleymaniye'ye gitti. TSK uçakla ilaç, sağlık malzemeleri ve 250 büyük boy çadır da gönderdi. Uçakta 20 kişilik sağlık ekibi de yer alıyordu.

Sayfa Yükleniyor...