İlişkili Haberler

"Iraklı Kürtlere Rus silahları verdik" diyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un bu sözleriyle ilgili Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Hükümet sözcüsü Sefin Dizayi'den açıklama geldi.

Dizayi, "Lavrov, 'Irak hükümeti yoluyla Peşmergelere silah gönderiyoruz' demiş. Oysa bize bir kurşun bile gelmedi. Acaba Bağdat bu silahları aldı da bizim payımızı vermemiş olabilir mi? Biz de bilmiyoruz. Burada Rusya konsolosuna sorarak, 'açıklama bekliyoruz' dedik" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Suriye'ye yönelik saldırılarında Kuzey Irak hava sahasını kullanmasına ilişkin ise hükümetlerine bir bilgilendirme yapılmadığını aktaran Dizayi, "Sayın Lavrov, bir basın toplantısında 'İran, Rusya, Suriye ve Irak'tan oluşan dörtlü işbirliği içinde Kütler de vardır' dedi. Oysa bizim haberimiz yok. Bu dörtlünün içinde yer almıyoruz" diye konuştu.

Dizayi, "Irak'ta IŞİD'le mücadeleye Rusya'nın destek vermesini istiyor musunuz " sorusuna şu cevabı verdi:

"Ortada IŞİD adlı tehlikeli bir terörist grup var. Bu örgüt, tüm Ortadoğu için bir tehdit, bütün dünyanın istikrarı, güvenliği için bir tehlikedir. O yüzden kim bu örgüte karşı koyarsa biz hay hay diyoruz. Ama tabii ABD ve Rusya birer süper güç konumundadır. Bunlar farklı birer program, ajanda ve yönetimlerle bölgede savaşa veya operasyona gidiyorlarsa uçakları karşı karşıya gelebilir. Bazı sıkıntılar yaşayabilirler. Koordinasyon açısından Rusya belli bir bölgeye, ABD belli bir bölgede olabilir. Ama bu koordinasyon şu anda yok. Bu bir tehlikeye, kazaya yol açabilir. İşbirliği olması lazım. Birlik, beraberlik, operasyon için istihbarat ve hava sahası için birbirlerine bilgi vermeleri lazım."