Irak savaş uçakları DAEŞ'i vurdu

Irak savaş uçaklarının, Suriye topraklarında terör örgütü DAEŞ'e ait mevzileri bombaladığı bildirildi.

Anadolu Ajansı 17.09.2017 - 21:34

telafer ırak musul daeş operasyon200718.jpg
Arşiv

Irak İçişleri Bakanlığı bünyesindeki İstihbarat ve Soruşturma Ajansı’na bağlı "Es-Sugur" şubesinden yapılan yazılı açıklamada, "Irak savaş uçakları, Suriye topraklarında sınır yakınındaki El-Meyadin bölgesinde DAEŞ'e ait 6 mevziyi hedef aldı" ifadesine yer verildi. 

Hava saldırılarının İran, Suriye, Rusya ve Irak'ın içinde bulunduğu dörtlü komitenin koordinasyonuyla gerçekleştirildiği bildirilen açıklamada, saldırılarda bomba yüklü 3 araçla bir cephaneliğin imha edildiği, teröristler arasında onlarca ölü ve yaralının bulunduğu aktarıldı.

Saldırıların ne zaman yapıldığına ilişkin bilgi verilmezken, konuyla alakalı Suriye tarafından da açıklama yapılmadı.

Bu arada Irak Savunma Bakanlığı kaynakları da hükümetin, Suriye ile koordinasyon içinde söz konusu hava saldırılarını gerçekleştirdiğini, Bağdat ve Şam'ın dörtlü komite aracılığıyla bu tür operasyonlar için koordine olduğunu aktardı.

Kaynaklar, Bağdat ve Şam'ın önümüzdeki günlerde iki ülke arasındaki sınır bölgelerinde DAEŞ'in nüfuzunu kırmaya yoğunlaşacağını ifade etti.

Irak savaş uçakları, şubat ayında da Suriye topraklarında DAEŞ'in elindeki Elbu Kemal ve Huseybe bölgelerine hava saldırıları düzenlemişti.

IRAK'TA 306 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan açıklamada, 11-16 Eylül'de Enbar'ın batı kesimlerinde DAEŞ'in elinde bulunan bölgelerde 36 mevziye hava saldırısı düzenlendiği ve aralarında üst düzeylerin de bulunduğu 306 teröristin öldürüldüğü kaydedildi.

Saldırılarda toplantı yerleri, cephanelikler, kontrol noktalarının hedef alındığı aktarıldı.

Sayfa Yükleniyor...