'Irak savaşında büyük bedel ödedik!'

ABD Başkanı Barack Obama, Irak'taki muharip kuvvetlerin görevinin bittiğini resmen duyurdu ve "Irak'ta büyük bedel ödedik" dedi. Amerikan güçlerinin çekilişi nedeniyle Bağdat'ta bir tören düzenlendi.

01.09.2010 - 10:08

'Irak savaşında büyük bedel ödedik!'

ABD Başkanı Barack Obama, Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin muharip görevinin resmen sona erdiğini bildirdi.


Amerikan ordusuna bağlı muharip güçlerin Irak'taki görevinin resmen sona ermesi dolasıyla Bağdat'ta da bir tören düzenlendi. Törene ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden İle ABD Savunma Bakanı Robert Gates de katıldı.

Komuta devir-teslim töreni ile, ülkedeki güvenliğin sağlanmasından artık Irak güvenlik güçlerinin sorumlu olduğu resmilik kazandı.

ŞİDDET ARTAR AMA TERÖRİSTLER AMACINA ULAŞAMAZ
Başkan Obama ise TSİ 03.00'te yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, ülkesinin Irak'taki savaş görevinin sona erdiğini açıkladı ve ABD'nin Irak savaşında büyük bedel ödediğini belirtti.

Obama, Amerikan askerlerinin bu ülkeden ayrılmasıyla şiddetin sona ermeyeceğini, ancak teröristlerin amaçlarına ulaşamayacaklarını söyledi.

Daha birçok çözülecek sorun olsa da Irak'ın yeni kaderine doğru gitme şansı bulunduğunu ifade eden Obama, ''Muharip kuvvetlerin gitmesiyle şiddet sona ermeyecek. Aşırılıkçılar bombaları patlatmaya, sivil Iraklılara karşı saldırılar düzenlemeye ve uzlaşmazlık yaratmaya çalışmayı sürdürecek, ama teröristler amaçlarına ulaşamayacaklar'' diye konuştu.

Obama, ''Bugün Irak'ta muharip görevin sona erdiğini ilan ediyorum. Irak'a özgürlük operasyonu bitti, bundan böyle ülkelerinin güvenliğinden Iraklılar sorumlu. Bu göreve adayken Amerikalılara verdiğim sözü yerine getiriyorum'' ifadelerini kullandı.

IRAK İÇİN BÜYÜK ÖZVERİ GÖSTERDİK
Başkan Obama, savaşın başladığı 2003'ten bu yana ABD'nin ülkelerinin geleceğini Iraklılara vermek amacıyla ağır bir bedel ödediğini belirterek, ''Irak'ta büyük bir özveride bulunmaları için genç erkek ve kadınlarımızı gönderdik ve bütçenin en sıkışık olduğu dönemde yurt dışında kaynaklarımızı harcadık'' vurgusunu yaptı.

ŞİMDİ ACİL GÖREVİMİZ EKONOMİ
Şimdi en acil görevlerinin ekonomiyi düzeltmek ve kriz dolayısıyla işlerini kaybeden milyonlarca Amerikalıyı istihdam etmek olduğunu anlatan Başkan Obama, ekonomiyi düzeltmenin zor olduğunu, ancak gelecek günlerde başkan olarak sorumluluğunun merkezini bunun oluşturacağını kaydetti.

Obama'nın açıkladığı takvime göre, Irak'ta şu anda bulunan 50 binden daha az Amerikan askeri 31 Aralık 2011'e kadar ülkeyi terk edecek.

IRAK'TA SALDIRILAR SÜRÜYOR
Barack Obama, Irak'taki yüklerinin hafiflemesiyle Afganistan'a ağırlık vereceklerini, El Kaide'yle yürüttükleri savaşı mutlaka kazanmaları gerektiğini söyledi.

Irak'taki son muharip ABD birlikleri, geçen hafta çekilmişti. Ülkede şimdi sadece 50 bin askeri kaldı. Irak ordusuna yardım etmekle görevli bu askerlerin de gelecek yılın sonunda ülkeden ayrılmaları planlanıyor.

Ülkede saldırılar hız kesmezken Mart ayında yapılan seçimlerin ardından henüz bir hükümet kurulabilmiş değil.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki dün, Amerikan muharip birliklerinin çekilmesiyle Irak'ın egemen ve bağımsız bir ülke haline geldiğini söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...