Washington'da bulunan Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan ankete göre, Amerikalı gazilerin yüzde 60'ı Batı'nın dış ilişkiler yerine iç meselelerine odaklanması gerektiğini düşünüyor. Ankete katılan yaklaşık dört bin gazinin yüzde 33'ü de Afganis'tan ve Irak'ta savaşmaya değmediğini söyledi.

'SAVAŞLARA DESTEK AZALDI'
Anketin sonuçlarına göre, her iki savaşın faydası ve bedeli konusunda da görüşlerin farklı olduğu ortaya çıktı. 11 Eylül sonrası görev yapan askerlerden yarısı, Afganistan'da savaşını desteklerken, Araştırma Merkezi destek oranının son 10 yılda istikrarlı bir şekilde düştüğüne dikkat çekti.

2003 yılından bu yana düzenlenen operasyonlarda yaklaşık 4500 Amerikan askerinin öldüğü Irak'ta ise ankete katılanların yüzde 44 'ü savaşmaya değdiğini söyledi.

HALKIN YÜZDE 45'İ SAVAŞLARA DESTEK VERMİYOR
Araştırma Merkezi, aynı soruları halkın geneline yönelttiğinde, savaşlara değmediğini düşünenlerin oranı yüzde 45 olarak kaydedildi. Anket sonucunda, halk arasında her iki savaşa da destek oranlarının düşük olduğu ortaya çıktı.

Siviller arasında Afganistan savaşmaya değerdi diyenler yüzde 41 olurken, Irak için aynı görüşü bildirenler yüzde 36 oranında kaldı.

Amerikan hazinesi 2001'den bu yana bu iki savaşa 1 trilyon doları aşkın para harcadığı iki savaşta da, cephede görev yapmış olan askerlerin görevleri konusunda gurur duydukları da anket sonusunda ortaya çıktı. 

Gaziler savaşın yaralarını taşıyor olmaları nedeniyle normal yaşamlarına dönmekte güçlük çektiklerini de belirtti.