Boston kentinde 16 Nisan’da düzenlenen maratonda patlaktıkları bombalarla üç kişinin ölümüne ve 264 kişinin yaralanmasına neden Tamerlan ve Dzhokhar Tsarnaev kardeşlerden küçük olan Tsarnaev’in, yakalanmadan önce bir not yazdığı ortaya çıktı.

Ağabeyi Tamerlan polisle girdiği çatışmada öldürülen Dzhokhar, saldırıdan birkaç gün sonra Boston’daki bir evin bahçesindeki teknede saklanırken yakalanmıştı.

ABD’li yetklililer, saklandığı esnada 19 yaşındaki Dzhokhar’ın bir not yazdığını ortaya çıkardı. Dzhokhar notunda, ‘Müslümanlar’a yönelik saldırıların intikamını almak için bombalı eylemleri gerçekleştirdiklerini’ yazdı.

İDAM CEZASI ALABİLİR
Teknenin kabin duvarına yazılan nota göre, ‘ABD ordusunun Afganistan ve Irak’taki operasyonlarına misilleme olarak bombalı saldırının düzenlendiği’ belirtilirken, Boston saldırısında ölenlerin, ABD’nin başını çektiği savaşlarda ölen Müslümanlara karşılık, ‘dengeleyici kayıplar’ olduğundan bahsediliyor.

Tsarnaev notunda dikkat çeken bir diğer ifade, “Eğer bir Müslüman’a saldırırsanız, tüm Müslümanları hedef alırsınız.”

Boston’un batısındaki bir hapishanede tutulan Dzhokhar Tsarnaev, çıkarılacağı mahkemede suçlu bulunması halinde idam cezası alabilir.