Irak'ın kanlı seçiminde Maliki önde

2003'ten bu yana genel seçimler için ilk kez sandık başına giden Iraklıları hedef alan saldırılarda en az 38 kişi öldü. Resmi olmayan ilk sayım sonuçlarına göre de Başbakan Nuri El Maliki'nin liderliğindeki ittifak yüzde 40'la önde gidiyor.

Haberler 07.03.2010 - 09:34

Irak'ın kanlı seçiminde Maliki önde

Genel seçimlerin yapıldığı Irak'ta oy verme işlemleri T.S.İ. 16.00'da sona erdi. Iraklılar sandık başına giderken gün boyu saldırı ve şiddet haberleri geldi.

Genel seçimlerin resmi olmayan ilk sayım sonuçlarına göre de, Başbakan Nuri El Maliki'nin liderliğindeki ittifak yüzde 40'la önde gidiyor.

Resmi olmayan ilk sayım sonuçlarına göre, şu ana kadar açılan sandıklardan çıkan oyların yüzde 40'ını Başbakan Nuri El Maliki'nin başkanlığındaki Hukuk Devleti, yüzde 25'ini eski Başbakan İyad Allavi başkanlığındaki Irakiye Koalisyonu, yüzde 18'ini Şii Irak Milli İttifakı, yüzde 7'sini Sünni Irak Uzlaşma Cephesi ve yüzde 4'ünü de İçişleri Bakanı Cevad El Bolani'nin başkanı olduğu Irak Birliği'nin aldığı kaydedildi.

Kkuzeydeki Erbil kentinde resmi olmayan ilk sonuçlara göre de, Kürdistan İttifak listesinin önde olduğu bildiriliyor. İkinci sırada, reform yanlısı Değişim bloğu yer alıyor.

Irak'ta kesin seçim sonuçlarının açıklanmasının birkaç hafta sürmesi bekleniyor.

OY VERME 16.00'DA SONA ERDİ

Irak'ın genelinde bu sabah yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan ve halkın büyük ilgi gösterdiği seçimlerde, oy verme işlemi ülkenin 18 vilayetinde TSİ 16.00'da sona erdikten sonra sandıklar açılmaya başlandı.

Ülkede bulunan 19 milyon seçmenin büyük bölümünün, 51 bin seçim merkezinde oy kullandığı bildirildi. Irak parlamentosundaki 325 sandalye için 167 partiden oluşan 12 koalisyon ve 74 partiden 6 bin 200 aday yarıştı.

TÜRKİYE'DEN 46 GÖZLEMCİ
Irak genel seçimlerinin şeffaf bir ortamda gerçekleşmesi için Irak devletinin daveti üzerine yüzden fazla ülkeden ve Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Arap Birliği, İslam Konferansı Teşkilatı ve çok sayıda uluslararası kuruluştan 500'den fazla gözlemci seçimleri izledi. Türkiye'den de 46 gözlemcinin katıldığı bildirildi.

Bu arada, Iraklı yetkililer sandıkların ve oy sayımının güvenliği için alınan güvenlik önlemlerinin bir süre daha devam edeceğini açıkladı.

Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Korgeneral Aydın Halid Beyatlı, araçların trafiğe çıkma yasağının bu akşam yerel saatle 20.00'den yarın sabah 06.00'ya kadar ve sokağa çıkma yasağının da gece 22.00'den yarın sabah saat 06.00'ya kadar devam edeceğini söyledi.


Seçim merkezlerinin 3 güvenlik kuşağıyla korunduğu Irak'ta başkent Bağdat'ta önce bir apartmanda, ardından bir başka binada patlamalar meydana geldi.

Bölgedeki haber ajanslarından gelen ilk bilgilere göre en az 38 kişi yaşamını yitirirken, onlarca kişi yaralandı.

12 kişinin öldüğü günün en kanlı saldırısı, Bağdat'ta bir aprtmanda meydana gelen patlama sonucu yaşandı. Bir başka apartmanda yaşanan patlamada da 4 kişi yaşamını yitirdi.

Başkette katyuşa roketleriyle düzenlenen bir saldırıda da 4 kişi öldü. Ülke genelindeki saldırılarda en az 110 kişi de yaralandı.  

Irak'ta 2003'teki ABD işgalinden sonra ikinci kez yapılan genel seçimlerde, sabah oy verme işleminin başlamasından bu yana oy verme merkezleri yakınına isabet eden havan topu mermileri ile yol kenarına yerleştirilen bombaların patlama sesleri duyuldu.

Bağdat güvenlik planı sözcüsü Tümgeneral Kasım Ata da bugün düzenlenen saldırılarda 17 ses bombası kullanıldığını, olası 4 saldırıyı önlediklerini ve saldırı düzenlemek isteyen 5 kişiyi de yakaladıklarını bildirdi.

Bugün başkent Bağdat'ta düzenlenen saldırılarda 38 kişinin öldüğü ve 110 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan seçimlerde, 19 milyon Iraklı seçmen 51 bin seçim merkezinde oy kullandı. Oy verme işleminin T.S.İ ile 16.00'da sona ermesinden sonra, süre uzatılmadı.

Irak'ta ilk oylama geçtiğimiz Perşembe günü güvenlik görevlileri, tutuklular ve hastaların oy kullanmasıyla başlamıştı. Ülke dışında yaşayan Iraklılar, Türkiye'nin de bulunduğu toplam 16 ülkede, kendileri için oluşturulan  seçim merkezlerinde geçtiğimiz gün oy kullanmaya başlamıştı.

KUZEY SAKİN
Irak genelinde kanlı saldırılar yaşanırken Kürtler’in yoğun olarak yaşadığı kuzey bölgelerinde seçimler sakin geçiyor. Kuzeydeki Erbil, Süleymaniye, Dohuk ve Kerkük gibi büyük kentlerin merkezlerinde öğle saatlerine kayda değer bir olay yaşanmadı. Sabah saatlerinden itibaren kuzey bölgelerinde seçime katılımın yüksek olduğu belirlendi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile kuzeydeki bölgesel yönetimin başbakanı Behram Salih Süleymaniye'de oy kullanırken, bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani ve bölgesel parlamento başkanı Kemal Kerküki oylarını Erbil'de kullandılar.

Kerkük'te de katılımın yüksek olduğu ve Türkmenlerin çok yoğun bir şekilde seçimlere katıldıkları bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...