Irak'la 'Kerkük' krizi büyüyor

Irak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Bağdat'ı bilgilendirmeden Kerkük'e gerçekleştirdiği ziyaret sonrası Türkiye ile ilişkileri gözden geçirme kararı aldı.

NTV Haber 08.08.2012 - 12:02

Irak'la 'Kerkük' krizi büyüyor

Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Bağdat'ı bilgilendirmeden Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentini ziyareti sonrası Türkiye ile ilişkileri gözden geçirme kararı aldıklarını söyledi.

Irak hükümet sözcüsü Debbağ yaptığı yazılı açıklamada, Irak hükümetinin Türkiye ile ikili ilişkilerdeki son durumu incelediğini ve bir sonraki kabine toplantısında, iki ülke ilişkilerini gözden geçirmeyi kararlaştırdığını belirtti.

DAVUTOĞLU ZİYARETİ İÇİN KOMİTE
Açıklamaya göre, Irak hükümeti ayrıca Başbakan yardımcısı Hüseyin Şehristani başkanlığında bir komite kuracak ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun kerkük'e ziyaretinin hangi koşullarda gerçekleştiğini araştıracak.

KERKÜK'E SÜRPRİZ ZİYARET
Komite, daha sonra bu konuda hükümete önerilerde bulunacak. Geçtiğimiz hafta Kuzek Irak'ta Kürt lider Mesud Barzani ile Erbil'de görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sürpriz bir kararla Kerkük kentine gitmişti.

Kentteki Türkmenlerle buluşan Davutoğlu, 75 yıl sona Kerkük'e giden ilk Türk dışişleri bakanı olmuştu. Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti Irak merkezi hükümetinin tepkisini çekmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...