Iraklı direnişçiye 25 yıl hapis

Amerikan askerlerine bombalı saldırı yapmaya teşebbüsten yargılanan ve suçlamaları kabul eden Iraklı direnişçi, ABD mahkemesince 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 17.04.2009 - 02:01

Iraklı direnişçiye 25 yıl hapis

ABD mahkemesinde yargılanan Irak doğumlu Hollanda vatandaşı, yol kenarına bomba yerleştirmekten 25 yıl hapis cezasına mahkum oldu.

Vesam el Delaema, toprağa bombaları gömdükten sonra, bunların Amerikan askerlerini öldürmesi için Allah'a yalvarırken, kendisini video kasete almıştı. Dealema, Amerikalıları öldürmek için komplo kurmak suçunu kabul etmişti.

2005 yılında Hollandalı yetkililerce yakalanan Delaema, 2007'de ABD'ye gönderilmişti.

ABD, yargıladığı Delaema'yı Hollanda'ya iade etmeyi planlıyor. Delaema'nın aldığı cezanın ne kadarını çekeceğine de Hollanda mahkemeleri karar verecek.

FBI'IN İSPİYONCULUK TALEBİ
Öte yandan ABD'de bir Müslüman grup, Federal Araştırma Bürosu'nun (FBI) insanlardan ispiyonculuk yapmalarını istediğini öne sürerek ABD Adalet Bakanı Eric Holder'a olayın incelenmesi çağrısında bulundu.

FBI'ın, Müslümanlardan, Müslüman liderler ve cemaatlerle ilgili ispiyonculuk yapmaları talebinde bulunduğunu iddia eden Michigan İslami Organizasyonlar Konseyi adlı grup, bu iddiaları içeren bir mektubun geçen hafta Holder'a gönderildiğini açıkladı.

Mektupta, çeşitli cami cemaatleri ve diğer gruplara mensup Müslümanlara, camiye gelen kişiler ve yaptıkları bağışlar konusunda FBI'ya bilgi vermeleri konusunda teklif geldiği belirtildi.

FBI olayla ilgili açıklama yapmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...