Washington’dan gizlice ayrılan ABD Başkanı George W. Bush, Irak’a gerçekleştirdiği son gezide bir gazetecinin ayakkabılı saldırısına uğradı. Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile ortak bir basın toplantısı düzenlediği sırada meydana gelen olayda, Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi iki ayakkabısını da çıkarıp peşpeşe Başkan’a fırlattı. Bir yandan da “Bu sana veda öpücüğüm köpek” diye haykıran 29 yaşındaki gazeteci, güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilerek salondan çıkarıldı.

İlişkili Haberler


Eğilerek, başının hemen üzerinden geçen ayakkabılardan isabet almadan kurtulan Bush, saldırının kendisini etkilemediği belirtti ve esprili bir şekilde “Sadece ayakkabıların numarasının 10 olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Salondaki diğer Iraklı gazetecilerin, meslektaşları adına Bush’tan özür diledikleri kaydedildi.

Ayakkabıyı fırlatan gazeteci Muntazar El Zeydi’nin ise Kahire merkezli El-Bağdadiya televizyonu için çalıştığı bildirildi. Muhabir olayın ardından gözaltına alındı. Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin korumaları tarafıdan sorgulanan El Zeydi, alkol ve uyuşturucu testlerine tutuluyor.

Genç gazeteci gözaltına alınır alınmaz, 100 kadar avukat da savunması için gönüllü oldu.

AĞABEYİ REUTERS’E KONUŞTU
Muhabirin çalıştığı “El Bağdadiye” televizyonu ise, muhabirinin serbest bırakılmasını istedi ve tüm medya kuruluşlarına da dayanışma çağrısında bulundu.

Bağdat sokaklarında ise El Zeydi’ye destek gösterileri başladı bile. Bağdat’ın Şii Sadr mahallesinde, Şii’lerin yoğunlukta olduğu Basra ve Necef şehirlerinde protestolar düzenlendi.

Muntazar El Zeydi’nin ağabeyi Uday El Zeydi ise Reuters’e konuştu: “Allah’a şükürler olsun, Muntazar’ın bu hareketi Iraklıların gönüllerini gururla doldurmuştur. Birçok Iraklı’nın Muntazar’ın yaptığını yapmak istediğinden eminim.” diyen Uday El Zeydi, hükümetten kardeşini serbest bırakmalarını istedi.

Muntazar El Zeydi, Kasım 2007’de silahlı kişiler tarafından kaçırılmış ve iki günden daha fazla bir zaman rehin tutulmuştu. Bu süre içerisinde bilincini yitirene kadar dövüldüğünü ve işkence gördüğünü belirten El Zeydi, kendisini kaçıran kişilerin kimliğini hiç öğrenmediğini belirtiyor.

“SAVAŞ HENÜZ BİTMEDİ”
Olayın ardından sakin bir şekilde soruları yanıtlamaya çalışan Bush ise, Irak savaşının henüz sona ermediğini, daha yapılması gerekenler olduğunu söyledi.

ABD ile Irak arasında imzalanan güvenlik anlaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Bush, iki yıl önce böyle bir anlaşmanın imkansız göründüğünü kaydetti.

Iraklı gençlerin gözlerinde “umut” gördüğünü belirten Bush, “Bizim uğruna savaştığımız gelecek bu” diye konuştu.

4’ÜNCÜ KEZ IRAK’TA
2003’te bu ülkeye savaş başlatan ABD Başkanı Bush, bugünküyle birlikte Irak’ı dört kez ziyaret etmiş oldu.

Bush’un Irak ziyaretlerinin kronolojisi şöyle:

27 Kasım 2003: Bush, Şükran Günü dolayısıyla Irak’a beklenmedik bir ziyarette bulundu. Amacı ülkede konuşlandırılmış 130 bin Amerikan askerine ve Amerikan kamuoyuna moral vermekti.

Bush, başkent Bağdat’taki havaalanındaki bir salonda Şükran Günü yemeği için toplanmış askerlere hitaben yaptığı konuşmasında, “Size ABD’den mesaj getirdim: Hizmetlerinizden dolayı teşekkürler. Amerika sizlerin arkasındadır” demişti. Bu ziyaret, büyük bir gizlilik içinde hazırlanmıştı.

13 Haziran 2006: Bush’un ikinci ziyareti. Bush, bu ziyarette Başbakan Nuri El Maliki’ye ABD’nin desteğini gösterdi ve “Buraya sadece sizinle şahsen görüşmek için değil aynı zamanda Amerika’nın söz verdiğinde sözünü tuttuğunu göstermek için geldim” derken Bağdat’taki Amerikan Büyükelçiliği önündeki 300 kadar Amerikalı askere de, “Irak’ın kaderi ve geleceği artık onların ellerinde. Bizim işimiz başarmalarında onlara yardım etmektir” demişti.

3 Eylül 2007: Bush’un üçüncü ziyareti. Bağdat’ın batısındaki en istikrarsız bölge El Anbar’da bir Amerikan üssünde bir kaç saat geçiren Bush, Amerikalı komutanların yanı sıra Talabani ve El Maliki ile görüşmüş, İngiltere’nin güneydeki Basra kentinden çekilmekte olduğu sıradaki ziyaretinde, “Şu anda gördüğümüz başarılar devam ederse, aynı derecede güvenliği daha az Amerikan birliğiyle sağlamamız mümkün olur” demişti.

“İŞGAL ZORDU AMA GEREKLİYDİ”
Bush bu ziyaretinde ise Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri El Maliki ile görüştü.

ABD Başkanı Bush, Talabani ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Görev kolay değildi ama Amerikan güvenliği, Iraklıların hayalleri ve dünyada barış için gerekliydi” ifadesini kullandı.