'Iraklı Kürtler Türkiye ile birleşmek istiyor'

Uluslararası Kriz Grubu, ABD'nin Irak'tan çekilmesinden sonra Kuzey Iraklı Kürtlerin Türkiye ile birleşmek isteyeceğini iddia etti.

Haberler - NTV Haber 09.07.2009 - 13:28

Uluslararası Kriz Grubu, Kuzey Irak'taki Kürt yetkililerinin Türkiye'ye katılma isteğinde olduğunu iddia etti.

Brüksel merkezli grubun raporuna göre, Bölgesel Kürt Yönetimi, komşularına ve Bağdat'a karşı koruyucusu Amerika'yı kaybedeceği endişesiyle, tek gerçekçi seçenek olan Türkiye'ye yöneldi.

Raporda, Mesud Barzani'nin özel kalem müdürü Fuat Hüseyin'in sözlerine de yer veriliyor. Hüseyin, "Şiiler İran'ı, Sünniler de Arap dünyasını seçerse, Kürtler de Türkiye ile ittifaka girmek zorunda kalacak" diyor.

Raporda, Ankara'nın bu fikre sıcak bakmadığı belirtilse de, Hüseyin'in ağzından, "Kürtlerin korunması karşılığında Türkiye'nin, Irak'ın kuzeyindeki petrol ve doğalgaz kaynaklarına doğrudan erişim imkanı elde edeceği öne sürülüyor.

Raporda Bölgesel Kürt Yönetimi'nden kimliği açıklanmayan bir bakanın şu sözlerine de yer veriliyor:

"Bizim de bağımsızlık hakkımız var, ama eğer bu iş olmayacaksa ben Irak ile olacağıma Türkiye ile olmayı tercih ederim, çünkü Irak demokratik değil. İlerlememiz için en iyi yol, Kürt bölgesinin Musul vilayeti olarak Türkiye'ye katılması ve Türkiye'nin de Kürtler ile ilgili sorunlarını çözerek AB'ye girmesi olabilir."

Bir diğer iddia ise, bu gelişmelerin ışığında Türkiye'nin dolaylı yollarla Kerkük'e sahip olabileceği.

Sayfa Yükleniyor...