Bir panelde konuşan Kuzey Irak’taki yerel Kürt Yönetimi’nin Washington temsilcisi Kubad Talabani, terör örgütü PKK’ya karşı aldıkları önlemler konusunda somut bilgi verdi. Talabani, PKK’nın yuvalandığı Kandil Dağı’nın çevresinde bir güvenlik bölgesi oluşturduklarını ve içeriye silah ve mühimmat sızmaması için azami çaba gösterdiklerini söyledi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin oğlu olan Kubad Talabani, PKK’nın Kuzey Irak’ın yanısıra, Türkiye’nin içinde de yuvalandığını ve İran sınırından da giriş-çıkış yaptığını belirterek, bu soruna sadece askeri bir çözümün olmayacağını ifade etti.

Talabani, sadece bir yıl önce Irak sınırında Türkiye’nin 100 bin askerinin bulunduğu gözönüne alındığında, Türkiye ile Iraklı Kürtler arasındaki ilşikilerde son bir yılda büyük ilerleme kaydedildiğini ve bunun süreceğini umduklarını anlattı.

Aynı panelde konuşan öğretim üyesi Henry Barkey de, eski dönemdeki Türk-Amerikan sıkıntılarından bahsederken, 2003’teki çuval olayında, Amerikan tarafının Türk özel kuvvetleri mensuplarına “El Kaide” muamelesi yaptığını söyledi.