Irak'ta ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması için meclise çağrı yapıldı

Irak'ta İran'a yakın ve mecliste 2'nci parti konumundaki Şii Fetih Koalisyonu, meclise Amerikalı güçlerin ülkeden çıkarılması için acil toplantı çağrısı yaptı.

Anadolu Ajansı 30.12.2019 - 05:40

Irak'ta ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması için meclise çağrı yapıldı

Irak'ta Şii milis gücü Haşdi Şabi çatısı altındaki Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amiri liderliğinde ve meclisteki 2'nci parti konumundaki Fetih Koalisyonu, ABD'nin saldırısını kınadı.

Fetih Koalisyonundan yapılan açıklamada, meclisteki tüm siyasi partilere ABD dahil olmak üzere Irak topraklarındaki tüm yabancı güçlerin çıkarılması için acil bir şekilde karar alınması çağrısında bulunuldu.

Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi liderliğindeki Nasır Koalisyonu da konuya ilişkin yaptığı açıklamada böylesi saldırıların istikrar, güvenlik ve ikili ilişkilere zarar verdiği kaydedildi.

Açıklamada, Irak'ın bölgesel ve uluslararası çekişmelerin üssüne dönüşmemesi gerektiğine vurgu yapıldı.

DİĞER Şİİ PARTİ VE GRUPLAR DA TEPKİ VERMİŞTİ

Irak meclisinde en büyük parti konumundaki Sairun Koalisyonu lideri Mukteda es-Sadr'ın Askeri Yardımcısı Kazım İsavi, saldırının Irak'ın egemenliğine ve Haşdi Şabi'ye karşı yapıldığını belirtmişti.

Saldırıya maruz kalan ve bir komutanını kaybeden Ketaib-i Hizbullah da açıklamasında, saldırının ülke egemenliğini ihlal ettiği belirterek ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasını istemişti.

Mecliste 15 milletvekili bulunan ve Haşdi Şabi'ye bağlı diğer milis gücü Asayib Ehlilhak da ABD askerlerinin Irak'tan gönderilmesi için meclise yasa çıkarması çağrısı yapmıştı.

SÜNNİ VE KÜRT PARTİLERDEN HENÜZ AÇIKLAMA YOK

Irak meclisinde Sünniler ve Kürt partilerden ABD'nin Haşdi Şabi'nin üslerine yönelik gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve görevinden istifa eden Başbakan Adil Abdulmehdi ise ABD'nin saldırını "egemenlik ihlali" şeklinde nitelendirmişti.

ABD Savunma Bakanlığı, dün Irak ve Suriye'de Ketaib Hizbullah örgütüne ait 5 hedefi vurduğunu duyurmuştu. 

BAŞBAKANLIK İÇİN 3 ADAY 

Öte yandan Irak'ta, İran'a yakınlığıyla bilinen Bina Koalisyonu, başbakanlık için eski İletişim Bakanı Muhammed Tevfik Allavi başta olmak üzere 3 aday çıkardı.

Eski İletişim Bakanı Allavi yaptığı yazılı açıklamada, Bina Koalisyonu'nun kendisin emekli Korgeneral Abdulgani el-Esedi, eski milletvekili Korgeneral Tevfik el-Yasiri ile birlikte aday gösterdiğini belirtti.

Allavi, söz konusu isimlerin aday gösterilmesinin ülkenin yakında krizden çıkacağının habercisi olduğunu ifade etti.

Adaylardan birinin başbakan olmasını temenni ettiğini dile getiren Allavi, Bina Koalisyonunun bağımsız 3 kişiyi aday göstermesinin barışçıl göstericilerin talebi olduğuna dikkati çekti.

Eski Başbakan İyad Allavi'nin amcaoğlu olan Tevfik Allavi, 2010-2014 yılları arasında ikinci Nuri Maliki hükümetinde iletişim bakanlığı görevinde bulunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...