Irak’ta bir toplu mezar daha bulundu

Irak İnsan Hakları Bakanlığı, Basra’ya bağlı Bircisiye bölgesinde toplu bir mezar bulunduğunu bildirdi. Bakanlık, açılan toplu mezarda yaklaşık 500 kişinin cesedi olduğunu belirtti.

16.06.2009 - 13:01

Irak İnsan Hakları Bakanlığı yetkililerinden Kamil Emin yaptığı açıklamada, Basra’ya bağlı Bircisiye bölgesinde toplu bir mezar bulduklarını söyledi.

Toplu mezarın bakanlığa bağlı özel bir ekip tarafından açıldığını belirten Emin, “Toplu mezardan ilk belirlemelere göre, yaklaşık 500 kurbana ait ceset çıkartıldı.” dedi.

Emin, Saddam Hüseyin rejimi döneminde katledilerek toplu mezara gömülen kurbanların kime ait olduklarını araştıldığını söyledi.

Toplu mezarın bulunduğu Bircisiye’nin Baas rejimi döneminde askeri bölge olduğunu kaydeden Emin, “Büyük olasılıkla bu insanlar, buradaki askeri ganizonda işkence gördü ve sonra kurşuna dizilerek topluca gömüldü” dedi.

Emin, İnsan hakları bakanlığına bağlı özel ekibin dün açmaya başladığı toplu mezarın tam olarak açılması için çalışmaların devam edeceğini belirterek, “Toplu mezardaki cesetler tam olarak çıkarıldıktan sonra kimlik tespiti çalışmaları yapılacağını” söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...