Irak'ta gösterilere Sadr yanlıları müdahale etti: 6 ölü

Irak'ın Necef kentinde Sadr'a bağlı bir grupla göstericiler arasında çıkan çatışmada 6 kişi öldü.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.02.2020 - 11:05 | Son Güncelleme : 06.02.2020 - 11:06

Irak'ta gösterilere Sadr yanlıları müdahale etti: 6 ölü

Irak'ın Necef kentinde Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'a bağlı bir grupla göstericiler arasında çıkan arbedede 6 kişinin öldüğü bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre,  Necef doğumlu Sadr'a bağlı "Mavi Şapkalılar" adlı grup, gösterilerin düzenlendiği kent merkezindeki Sadreyn Meydanı'na girmeye çalıştı.

Söz konusu meydanda yaşanan arbede kısa süre sonra silahlı çatışmaya dönüştü. Sadr'a bağlı kişilerin göstericilere açtığı ateş sonucu 6 kişi hayatını kaybetti, 40'tan fazla kişi yaralandı.

Olaylar sırasında göstericilerin meydanda kurduğu bazı çadırlar da ateşe verildi.

Sadr yanlısı grup, Necef’teki gösteri alanından protestocuları uzaklaştırarak burada kontrolü sağladığını açıkladı.

Öte yandan Babil kentinde de Mavi Şapkalıların göstericilere saldırısı sonucu 1 kişinin öldüğü belirtildi.

ALLAVİ'DEN MEVCUT HÜKÜMETE NECEF ÇAĞRISI
Irak'ta hükümeti kurma görevi verilen Muhammed Tevfik Allavi, Necef’te 6 göstericinin öldürülmesi üzerine mevcut hükümeti göstericileri korumaya çağırdı.

Allavi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Yaşanan üzücü olaylardan dolayı mevcut hükümetteki dostları gücünü halktan alacak ve meşru taleplerini yerine getirecek hükümet kurulana kadar göstericileri koruma görevini yerine getirmeye çağırıyorum." ifadelerini kullandı.

MAVİ ŞAPKALILAR KİMDİR?
Sadr, gösteriler başladıktan kısa süre sonra protestocuları korumaları ve gösteri alanlarında güvenliği sağlamaları için "Mavi Şapkalılar" adı verilen bir grup oluşturmuştu. Mavi Şapka takan bu kişiler, bir süre gösteri alanlarında bulunmuş ve oraların güvenliğini sağlama görevini üstlenmişti.

Ancak bu kişiler daha sonra Sadr'ın çağrısı üzerine gösteri alanlarından çekilmişti.

Irak'ta göstericiler, hükümeti kurma görevi verilen Muhammed Tevfik Allavi'ye "siyasi partilerin adayı olduğu" gerekçesiyle karşı çıkıyor. Göstericiler, 2003 sonrası siyasete bulaşmayan bağımsız ve yolsuzluklarla mücadele edebilecek bir kişinin hükümete başkanlık etmesini istiyor. Allavi ise 2003 sonrası iki dönem İletişim Bakanı ve milletvekilliği görevinde bulunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...