NTV

Irak'ta hedef Şii hacılar: 84 ölü

Dünya

Irak güne bombalı saldırılarla uyandı. Irak'ta aralarında başkent Bağdat'ın da bulunduğu 6 kentte intihar saldırıları düzenlendi. Şii hacıların hedef alındığı saldırılarda 84 kişi hayatını kaybetti.

Irak'ta aralarında başenti Bağdat'ın da bulunduğu 6 kentte bomba yüklü araçlarla saldırılar düzenlendi. Şii hacıların hedef alındığı saldırılarda 84 kişi hayatını kaybederken 300'den fazla kişi de yaralandı. Bağdat ve Hilla dışında Musul, Balad ve Kerbela kentlerinde de bombalı saldırılar düzenlendi.Bağdat’ta İmam Musa el Kadhim’in ölüm yıldönümü anmak çin toplanan Şii hacılara yönelik saldırıda 30 kişi hayatını kaybetti. Bir görgü tanığı bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda etrafın kan gölüne döndüğünü, ceset parçalarının etrafa sıçradığını söyledi.

HİLLA'DA POLİSE SALDIRI
Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyindeki Hilla'da düzenlenen saldırıda da en az 22 kişi ölürken, 38 kişide yaralandı. Hilla'daki saldırıda polisin hedef alındığını belirten bir görgü tanığı, "Polisleri taşıyan otobüs, bir restoranın girişinde durduğu sırada yanı başındaki bomba yüklü bir araç havaya uçtu. Patlama sonrasında sadece yaralı insanların çığlıkları ve korna sesleri geliyordu" dedi.

SİYASİ KRİZ ÇÖZÜLEMEDİ
Irak'da Sünniler ve Kürtler, Şii Başbakan Nuri el Maliki'yi diktatörlükle suçluyor. Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Sünni Tarık Haşimi, terör saldırılarına destek verdiği gerekçesiyle hakkında kırmızı bültenle yakalama emri çıkarıldı. Siyasi tansiyonun yüksek olduğu Irak'ta sön dönemde Şii hedeflere yönelik saldırılarda artış gözleniyor.