Irak'ta hükümet krizi derinleşiyor

Irak'ta seçimlerin üzerinden 3 ay geçti ancak hala hükümet kurulamadı. Bunun önündeki engellerin başında, seçimlere hile ve şaibe karıştırıldığı iddiaları var. Ülkede kriz derinleşiyor.

Haberler - NTV Haber 31.07.2018 - 14:01

Irak'ta hükümet krizi derinleşiyor

Irak meclisinde 6 Haziran'da düzenlenen olağanüstü oturumda "ülke genelinde seçim sandıklarının yeniden açılarak elle sayım yapılması" kararı alınmıştı. Bu işlem, hükümet kurma sürecini uzattı.

Üstelik ülkenin hemen hemen bütün vilayetlerinde şikayetler kaydedildi. Sandıkların büyük kısmı Bağdat'ta sayılırken, Kerkük, Süleymaniye, Erbil, Duhok ve Musul'daki sandıklar ise bulundukları depolarda yeniden sayıma tabi tutuldu.

Hile ve şaibe iddialarının yanı sıra siyasi partiler arasındaki görüşmeler sırasında ülkenin güneyinde patlak veren gösteriler de hükümetin kuruluşunu geciktirdi.

Başbakan İbadi'nin çözüm önerileri halk nezdinde karşılık bulamadı. Özellikle cuma günleri kitlesel gösteriler devam ediyor.

Genel seçimlerde zafer elde eden Sadr hareketi lideri Mukteda es-Sadr ise gösteriler nedeniyle koalisyon görüşmelerini askıya almaları çağrısı yaptı.

Sadr'ın bu açıklamasından beri, yeni hükümet için yürütülen siyasi müzakereler de neredeyse sona ermiş durumda.

Sayfa Yükleniyor...