Irak'ta kaçırılan ABD'liler için kurtarma operasyonu

Irak'ın başkenti Bağdat'ta kaçırılan ABD vatandaşlarının izini bulmak için geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Anadolu Ajansı 18.01.2016 - 16:42

Irak'ta kaçırılan ABD'liler için kurtarma operasyonu

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi İskender Vitvit, "Amerikalı müteahhit, yanındaki ABD vatandaşı iki Iraklı tercümanıyla dün akşam saatlerinde Bağdat'ın güneyindeki ed-Dora bölgesinin es-Sahha semtinde bir kişinin daveti üzerine gittikleri sitede kaçırıldılar" dedi.

"Amerikalı müteahhit ve tercümanlarını evine davet eden daire sahibinin kimliğine henüz ulaşılamadı" diyen Vitvit, "Güvenlik ve istihbarat güçleri, kaçırılanların yerini tespit etmek için geniş çaplı operasyon başlattı" diye konuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bağdat Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Saad Maan ise "ABD vatandaşı olan kişiler, Dora'da şüpheli bir apartman dairesinde bulundukları sırada kaçırıldı" diyerek, güvenlik güçlerinin kaçırılanların kurtarılması için harekete geçtiğini aktardı.

ABD'li vatandaşların kaçırıldığı bölge sakini İyad Muhammed de "Güvenlik güçleri dün geceden beri evlere yönelik yoğun şekilde arama operasyonu başlattı. Bölgeye giriş ve çıkış yapan tüm arabalar yoğun güvenlik kontrollerine tabi tutuluyor" dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sünni milletvekili Ahmet el-Mesari ise "Bağdat'taki kaçırma eylemlerini düzenleyenler IŞİD'e karşı zaferleri tahammül edemeyen kontrol dışı milislerdir" ifadelerini kullandı.

Bağdat'ın güneyindeki Dora semtinde dün 3 ABD vatandaşı kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından kaçırılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...