NTV

‘Irak'ta karaya ayak basılmayacak’

Dünya

Gazetecilerin IŞİD operasyonu ile ilgili sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan askerlerinin karaya ayak basmayacaklarını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama düzenlenen basın toplanıtısında büyükelçilik ve konsolosluklarını boşaltmayacaklarını söyleyerek "Amerikan askerleri karaya ayak basmayacak. Biz daha önceki uzun ve çok maliyetli olaylardan Irak’tan ders çıkarttık" dedi.

'BİR TAKVİM VERMEYECEĞİM'
Operasyona dair takvim veremeyeceğini belirten Obama, şunları ifade etti:

"Ben bir takvim vermeyeceğim. Amerika ve personeli tehdit altında olduğu müddetçe devam edeceğiz. Büyükelçilik ve konsolosluğumuzu boşaltmayacağız.

Biz IŞİD’in dağa çıkmasını ve oradaki insanları öldürmesini engelleyebiliriz. Fakat lojistik olarak bu komplike bir durum, uluslararası şekilde harekete geçmek lazım.

Irak hükümetinin bir an önce kurulması lazım ve sorumluluğu üzerine alması lazım. Irak için Irak çözüm üretmeli ve diğer ülkeler desteklemeli.

IŞİD’in ilerleyişi çok hızlı gelişti ve istihbaratın hem Irak’ta hem Irak’ın dışında beklentilerinden fazla ilerledi.

Irak ordusunun hükümete güven duyması lazım. Biz, Iraklılar için bir alan yaratmaya çalışıyoruz. Bölgedeki sünni ülkeleri Irak hükümetinin aslında şu anda IŞİD’e karşı mücadelelerinde destek veriyorlar ve bu önemlidir."

ABD UÇAKLARI IŞİD'İ YİNE VURDU
Obama'nın yaptığı açıklamanın ardından ABD savaş uçakları bir kez daha IŞİD'e ait mevzileri vurdu. Pentagon'dan yapılan açıklamada 4 ayrı bombardıman düzenlendiği belirtildi.