NTV

Irak'ta 'Maliki meselesi yeni başlıyor'

Dünya

Irak'ta, Başbakan Maliki’yi devirme çabaları başarıya ulaşmayan muhalif gruptan açıklama geldi: Henüz sona ermedi, bilakis bu mesele yeni başladı...

Irak’ta Başbakan Nuri el-Maliki koltuğunu korudu gibi görünse de muhaliflerin pes etmediği ortada.

Kürt ittifakı, El Irakiye Bloğu ve Şii lider Mukteda Es-Sadr, Maliki'nin görevi bırakması için imza toplamış ancak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’den Maliki'yi devirecek gerekli sayıya ulaşılmadığı açıklaması gelmişti.

Talabani'nin bu açıklaması sonrasında, Maliki ulusal diyalog çağrısında bulunurken, muhalif guruplar Erbil'e bağlı Selahaddin kasabasında biraraya geldi.

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani başkanlığında İrakiye listesi lideri Eyat Allavi, Sadır gurubu temsilcisi ve Kürt İttifak’ın katıldığı toplantı sonrası yayımlanan bildiride, Maliki'nin düşürülmesinde kararlı olunduğu kaydedildi.

Irak'ın tek kişi tarafından yönetilmemesi gerektiği, anayasaya bağlı kalınacağı, meclisteki çalışmaların yoğunlaştırılacağı kaydedilirken, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr da konuştu

"BİTMEDİ, YENİ BAŞLADI"
Sadr, Maliki'nin, ''Baskılar, tehditler ve hükümetin düşürülmesi krizi sona ermiştir. Hükümetin düşürülmesine yönelik gensoru verenlerden intikam alacağız'' sözleri üzerine, ''Bu mesele sona ermedi, bilakis daha yeni başlamıştır. İntikam meselesine gelince, bu söylediğini yapamaz. Velev ki yaparsa benim kendisine söylediklerim gerçekleşir'' ifadelerini kullandı.

Mevcut siyasi krizin arka planında yatan Irak sokaklarındaki gerginlikle ilgili başka bir soruya ise Sadr, ''Irak halkı vatanı ve toprağına bağlı, bilinçli ve inançlı bir millettir. Bu halk çok büyük ve şiddetli krizler atlattı ve çoğu nefsi arzular ve öfkeler peşinde koşmadan sükunet ve sağduyu göstererek bu krizleri aşmayı başardılar'' diye yanıt verdi.

İMZALAR GERİ Mİ ÇEKİLDİ?
Maliki’nin düşürülmesi için toplanan imzaların geçerliliğini değerlendirmek üzere kurulan komisyondan, imzalardan 11'inin geri çekildiği, 2 milletvekilinin de imzalarının işleme konulmaması talebinde bulunduğunu duyurmuş imza sayısının 160'ta kaldığını (gereki sayı 163) ilan etmişti.

Muhaliflerden yapılan son açıklamada ise, Maliki'nin düşürülmesi için imza veren Meclis üyelerinin isimlerinin doğru olduğu ve yasal sayının aşıldığını içeren mektubun, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye gönderilmesi yönünde karar alındığı belirtildi.